avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 804 soluții astăzi
Forum Activitate Teachers

Activitate Teachers

Răspuns la discuția Citatie, intimat si petent
parnacalin a scris:

Plangerea formulata este impotriva rezolutiei procurorului prin care s-a stabilit Neinceperea Urmaririi Penale si s-a aplicat o amenda cu caracter administrativ, si nu impotriva dumneavoastra. Veti fi citat in calitate de intimat. De regula astfel de cauze se solutioneaza rapid, ramanand in pronuntare inca de la primul termen, insa trebuie sa va prezentati in instanta.


Dar ce se intampla daca nu ma prezint, se poate judeca oricum, eu sunt sanctionat?
Buna! Am deschis un dosar de UP impotriva unei persoane, solutionat cu NUP, dar cu amenda administrativa si achitarea cheltuielilor de judecata catre mine, iar acum acea persoana mi-a facut o plangere sau cam asa ceva, iar citatia suna cam asa... "eu in calitate de intimat sunt chemat in instanta de petentul pentru fond x, plangere impotriva rezolutiilor sau ordonantelor procurorului de netrimitere in judecata" (asta ca un rezumat). As dori sa imi spuna cineva urgent despre ce este vorba mai exact si daca e nevoie sa ma prezint si cum se poate incheia totul cat mai repede si cat mai bine.
Va multumesc!