Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Citatie, intimat si petent
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Citatie, intimat si petent

Buna! Am deschis un dosar de UP impotriva unei persoane, solutionat cu NUP, dar cu amenda administrativa si achitarea cheltuielilor de judecata catre mine, iar acum acea persoana mi-a facut o plangere sau cam asa ceva, iar citatia suna cam asa... "eu in calitate de intimat sunt chemat in instanta de petentul pentru fond x, plangere impotriva rezolutiilor sau ordonantelor procurorului de netrimitere in judecata" (asta ca un rezumat). As dori sa imi spuna cineva urgent despre ce este vorba mai exact si daca e nevoie sa ma prezint si cum se poate incheia totul cat mai repede si cat mai bine.
Va multumesc!
Nu, persoana respectiva a facut plangere impotriva rezolutiei procurorului prin care s-a dat amenda administrativa. Nu e impotriva dvs.
Plangerea formulata este impotriva rezolutiei procurorului prin care s-a stabilit Neinceperea Urmaririi Penale si s-a aplicat o amenda cu caracter administrativ, si nu impotriva dumneavoastra. Veti fi citat in calitate de intimat. De regula astfel de cauze se solutioneaza rapid, ramanand in pronuntare inca de la primul termen, insa trebuie sa va prezentati in instanta.
Persoana sanctionata cu amenda administrativa de catre procuror a formulat conform art.278 c.pr.pen,plangere impotriva rezolutiei prin care a fost dispusa sanctionarea sa,atacand-o ca nelegala si netemeinica.
Dvs.ati fost citat in baza principiului contradictorialitatii pentru ca ati fost cel care formulat plangerea panala impotriva persoanei care ,acum contesta masura procurorului
parnacalin a scris:

Plangerea formulata este impotriva rezolutiei procurorului prin care s-a stabilit Neinceperea Urmaririi Penale si s-a aplicat o amenda cu caracter administrativ, si nu impotriva dumneavoastra. Veti fi citat in calitate de intimat. De regula astfel de cauze se solutioneaza rapid, ramanand in pronuntare inca de la primul termen, insa trebuie sa va prezentati in instanta.

Dar ce se intampla daca nu ma prezint, se poate judeca oricum, eu sunt sanctionat?
Nu va sanctioneaza nimeni. Numai daca n-aveti ceva de spus in legatura cu plangerea petentului.