avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 867 soluții astăzi
Forum Activitate dianaanton

Activitate dianaanton

Am fost sanctionata ca am oprit dincolo de indicator la trecerea la nivel cu cale ferata fara bariera cu 9 puncte amenda si suspendarea permisului pe 90 de zile.
conform OUG 195/2002 art 102alin.3 lit c :
neoprirea la trecerea la nivel cu calea ferata cand barierele sau semibarierele sunt coborate ori in curs de coborare sau cand semnalele cu lumini rosii si/sau sonore sunt in functiune;
As avea castig de cauza daca contest avand in vedere ca in articol nu apare trecerea la nivel cu cale fereta fara bariera.
Codul rutier vechi sanctiona fapta cu amenda intre 9-20 punce si 6 puncte de penalizare, fara suspendarea permisului, dar acum nu mai gasesc fapta in nici un articol.
Multumesc.
Răspuns la discuția retinere de bunuri
Facturile de chirie pt lunile noiembrie, decembrie si ianuarie sunt neachitate. In conescinta a schimbat iala abia in 1 februarie 2010.
Nu stiu daca exista facturi pt bunuri.
Multumesc pt raspuns.
Buna ziua. Sunt angajata a unei societati care a inchiriat un spatiu de la 1 ianuarie 2009. In contract apare o camera, hol si baie. Doar ca in luna martie si-a deschis punct de lucru si proprietarul in incinta aceluias apartament (holul si baia comuna).
In contract era trecuta chiria+cheltuieli.
Problema este urmatoarea: seful meu nu a platit chiria timp de 3 luni. La sfarsitul celei de-a 3-a luna proprietarul a schimbat iala pt neplata chiriei si nu ne da voie sa ne luam lucrurile, pana la plata chiriei+cheltuielile pe tot anu trecut care pana acum nu ni s-au cerut, inclusiv pt ce au consumat ei.
A doua problema e ca proprietarul foloseste lucrurile noastre: biroul, calculatorul, chiar si-a bagat internet la calculatorul nostru.
Ce putem noi sa facem?