Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... retinere de bunuri
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

retinere de bunuri

Buna ziua. Sunt angajata a unei societati care a inchiriat un spatiu de la 1 ianuarie 2009. In contract apare o camera, hol si baie. Doar ca in luna martie si-a deschis punct de lucru si proprietarul in incinta aceluias apartament (holul si baia comuna).
In contract era trecuta chiria+cheltuieli.
Problema este urmatoarea: seful meu nu a platit chiria timp de 3 luni. La sfarsitul celei de-a 3-a luna proprietarul a schimbat iala pt neplata chiriei si nu ne da voie sa ne luam lucrurile, pana la plata chiriei+cheltuielile pe tot anu trecut care pana acum nu ni s-au cerut, inclusiv pt ce au consumat ei.
A doua problema e ca proprietarul foloseste lucrurile noastre: biroul, calculatorul, chiar si-a bagat internet la calculatorul nostru.
Ce putem noi sa facem?
mergeti la politie si faceti reclamatie, daca aveti facturi/chitante cu care puteti demonstra ca acele bunuri va apartin.

ii puteti acuza de furt, abuz de incredere ...insa, nu inteleg de ce ati asteptat atata timp#-o
Facturile de chirie pt lunile noiembrie, decembrie si ianuarie sunt neachitate. In conescinta a schimbat iala abia in 1 februarie 2010.
Nu stiu daca exista facturi pt bunuri.
Multumesc pt raspuns.