avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Activitate alina_martie

Activitate alina_martie

Răspuns la discuția Partaj de bunuri in caz de divort
Da aici in germania partajul se face in cadrul actiunii de divort nu dupa divort. In acest fel se incearca sa se protejeze ambele parti. Legea germana considera ca aceste lucruri trebuiesc stabilite inainte sentintei de divort. Dupa ce se vede clar cine ramane cu ce, atunci judecatorul ia decizia daca impartirea de bunuri e corecta sau nu. Daca se decide ca impartirea de bunuri nu e in dezavantajul niciunuia atunci se da sentinta de divort.
Din pacate nu putem divorta in romania datorita faptului ca ne-am casatorit in germania. Iar in germania ni s-a spus ca sentinta se va da doar dupa ce ei sunt siguri ca eu primesc partea acordada (in acest caz casa). Fara acest lucru nu se poate emite sentinta de divort.
Buna

Sotul meu si eu suntem in proces de divort. El e german iar eu romanca. Noi am ajuns la un acord drept care eu renunt la toate bunurile in comun din germania (incluzand tot tipul de pensii care prin lege imi revin) iar el renunta la casa care o avem in romania. Eu sunt proprietara terenului fiindca legea romana nu permite, sau cel putin nu permitea ca un strain sa cumpere teren, iar casa e pe numele la amandoi. Judecatoria germana a decis ca inainte de sentinta de divort el trebuie sa inscrie casa doar pe numele meu. Dupa ce se dovedeste ca doar eu sunt prorietar pe casa si teren, judecatoria ne va da divortul, NU INAINTE.
Am consultat un avocat care mi-a spus ca acest lucru nu e posibli, deoarece inscrierea pe numele meu se poate face doar dupa divort. Alta posibilitate ara fi sa donez sau sa vand casa, lucru care nu sunt dispusa sa fac.
Imi poate spune cineva daca exista vreo alta posibilitate? O procura de la judecatoria germana confirmand si cerand indeplinirea sentintei emise?

Multumesc mult