avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1987 soluții astăzi
Forum Activitate dragosql

Activitate dragosql

Buna seara ! De curand am fost contactat de o societate italiana care doreste sa isi desfasoare activitatea pe teritoriul Romaniei. Aveti idee daca pentru o societate straina guvernul ofera ajutoare sau societatile straine sunt scutite de anumite taxe ? Multumesc anticipat !
Am fost oprit de catre un filtru de politie, conducand un autovehicul INMATRICULAT in spania, le-am prezentat actele masinii, agentul de politie constatand ca asigurarea masinii si ITP-ul au expirat.Am fost condus la sectia de politie unde organele de politie au completat procesul verbal cum ca au costatat ca autovehiculul avea asigurarea si itp-ul expirat, iar eu am dat o declaratie in care am scris ca am constatat ca asigurarea si itp-ul expirat.Au facut copie de pe toate actele masinii iar actele originale ale masini mi-au fost inmanate.Totul s-a intamplat pe data de 02.02.2010. Astazi 10.02.2010 am fost sunat de catre agentul de politie sa ma prezint la postul de politie cu pacutele de inmatriculare, certificatul masinii si PERMISUL de circulatie.Mi-au fost retinute toate aceste acte si mi-a fost eliberata o dovada fara drept de circulatie. Iar in prezenta Dovada scrie ca s-a eliberat in baza procesului verbal Dosar Penal nr... Dosar Penal conf. art. 85 al.4 din O.U.G. 195/02R! Nu inteleg de ce dosar penal pentru ca masina este inmatriculata in Spania iar eu nu am avut decat asigurarea expirata, acesta este motivul precizat in dovada. Mi-a fost comunicat de catre organul de politie ca trebuie sa iau legatura cu procurorul care se ocupa de dosar!

Cat timp se retine permisul de circulatie?

Daca nu am avut nici un fel de evenimente rutiere pot sa primesc doar o amenda contraventionala?

Autovehiculul daca este inmatriculat intr-un alt stat si are asigurarea expirata inseamna ca nu am drept de circulatie?