avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 870 soluții astăzi
Forum Activitate jhonmer

Activitate jhonmer

Problema este ca promitentul cumparator este de negasit pentru a face aceasta conventie de rezolutiune iar antecontractul a expirat din 10.04.2009.Nu se poate face aceasta conventie de rezolutiune in absenta lui,avand in in vedere ca acesta nu si-a respectat obligatiile?
As mai avea o intrebare.Cum putem obtine radierea din cartea funciara a promitentului cumparator?Tot prin instanta?
Aveti dreptate.Ma refeream daca se poate rezolutiona contractul si prin notar.Exista aceasta posibilitate?
Este vorba despre un apartament.
S-a facut un antecontract in 12.02 2009 intre parti in care s-a dat o arvuna de 1000 de euro si urma ca in data de 10.04 2009 sa se incheie contractul de vanzare cumparare-impreuna cu achitarea restului de plata.
Clauze au fost urmatoarele:
In cazul in care promitentii vanzatori se vor razgandi cu privire la vanzare se va achita dublul avansului si in cazul in care promitentul cumparator se va razgandi va pierde avansul achitat.
In cazul in care se refuza inchierea contractului de vanzare-cumparare oricare dintre parti se poate adresa instantei cu o actiune pentru obtinerea unei hotarari care sa tina loc de contarct de vanzare cumparare.
Subsemnatele parti solicitam inscrierea prezentului antecontract de vanzare cumparare in cartea funciara.

Probleme:
1.Din 10.04.2009 pana in 13.02 2010 promitentul cumparator nu s-a prezentat pentru inchieierea contractului de vanzare cumparare si achitarea restului de plata.In acest timp am incercat sa-l contactam la telefon dar nu a raspuns.De asemenea l-am notificat prin avocat si nu s-a prezentat.Am aflat doar ca este plecat in strainatate.In acest timp am gasit un nou cumparator si dorim sa incheiem un contract de vanzare cumparare.

Intrebari:
1.Se poate rezilia antecontractul prin notar sau prin ordin judecatoresc ?Care este cea mai buna solutie si mai rapida?
2.Cum putem obtine radierea din cartea funciara a promitentului cumparator?
3.In ce conditii se poate incheia contractul vanzare-cumparare cu noul cumparator?
4.Ce drepturi mai are in aceasta situatie vechiul promitent-cumparator?


Multumim anticipat.