avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 276 soluții astăzi
Forum Activitate DIA23

Activitate DIA23

Discuție divort
Sunt casatorita de 13 ani si intentionez sa divortez.In prezent locuim amndoi intr-o casa construita de parintii mei actele de constructie a casei sunt pe tatal meu deoarece tatal meu a construit casa deoarece sotul meu nu avea nici o locuinta iar parinti mi-au pus casa la dispozitie sa locuim in ea deoarece nu aveam abani sa construim o locuinta .Acest lucru se intampla in 1999 cand s-a finalizat locuinta Din 1999 si pana in prezent ne-am angajat amandoi eu aducand anumite imbunatatiri case adica o baie o bucatarie faiantata am cumparat mobila in bucatarie iar sotul meu a cumparat mobila in sufragerie si dormitor. In acest timp impreuna am cumparat o masina iar propriertara sunt eu deoarece am castigat mai bine dintotdeauna masina costand 24 000 lei in anul achizitionarii adica 2006 si mi s-a parut normal sa fie pe numele meu deoarece eu am contribuit cu 20000 lei iar sotul meu cu 4000 lei De o perioada de 3 anui sotul nu a mai facut nimic imbunatatiri la casa si dimpotriva este cu banii separat iar eu din banii mei care-i castig am terminat o facultate si am mai reparat cate ceva la casa In ultimul timp sotul a avut mai multe aventuri iar in momentul descoperii adevarului m-am hotarat sa divortez. Intrebarea mea este cum se va proceda cu impartirea bunurilor atata timp cat casa este pe tatal meu iar masina pe mine mai mentionez ca nu avem copii