avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 311 soluții astăzi
Forum Activitate balint

Activitate balint

Răspuns la discuția impozit de dividente
Multumesc raspunsurile!

Daca am inteles bine, profitul din anul 2008 daca a fost repartizat pentru dividente nu mai am de ales, impozitul orcum trebuie sa platesc. Daca scot dividentele , daca reinvestesc impozitul orcum platesc, si incepind de la 25.12.09 se calculeaza majorari.
Inca un lucru nu este clar: platesc dupa suma respectiva 16% impozit de profit si + 6 % pentru asigurare de sanatate, total 22%?
Buna ziua!

Va rog sa ma ajute cineva, cine pricepe! Am urmatoarea problema: in 2008 am avut un profit relativ mare pe firma ( sunt asociat unic). La sfirsitul anului 2008 am decis ca in anul 2009 o sa scot din firma o suma.(dividente) Contabila s-a facut bilantul, si s-a specificat acolo ca o sa scot in 2009 suma respectiva (65.000Ron). Dar timpurile s-a schimbat, am rasgindit, si as dori sa reinvestesc suma respectiva, in loc de a scoate. ( pe de o parte ca are nevoie si in firma de investitie ca sa tinin functionare, pe de alta ca sa nu platesc impozitul, daca orcum terebuie investit pe urma)
Problema: contabila zice ca, daca la sfirsitul anului 2008 am decis ca scot suma respectiva, si ea asa o facut bilantul, NU SE MAI POATE SCHIMBA!!! Va rog sam spuneti daca are dreptate sau nu? Mai pot sa decid asa ca nu mai scot ca dividente, ci reinvestesc?
Multumesc!!!