avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 987 soluții astăzi
Forum Activitate eugenia chis

Activitate eugenia chis

Discuție proteza
Buna ziua. Am un nepot care a avut un accident de munca din vina lui acum 10 ani. Are un picior amputat. Toata familia a strins o suma de 23000000 lei ca sa aiba o proteza sa poata umbla. Are 2 copii. Proteza e veche si il deranjaza la mers. Am fost la Casa de Asigurari de Sanatate,dar ei nu elibereaza acte pentru accident de munca si ne-au trimis la Casa Judeteana de Pensii,pentru a i se intocmi de acolo dosarul. De la accident este in pensie de invaliditate si are si un certificat de handicap permanent. Exista posibilitatea sa aiba o proteza noua?Nu o sa piarda pensia? Ce sa faca? Va multumesc.
Buna ziua. De cind intra in vigoare legea 22/2010 privind scutirea de impozit pe pensie a persoanelor cu handicap grav si accentuat? Va multumesc.
Buna ziua. Am lucrat in coop. mestesugareasca 33 de ani. In perioada 1993-2001 mi s-a retinut contributia CAS dupa salariile brute realizate si aflate in statele de plata in arhiva cooperativei( in CM fiind trecute salarii negociate). Am primit de la angajator o adeverinta cu aceste salarii pe care am depus-o la Casa judeteana de pensii,dar nu s-a luat in considerare pe motiv ca art.164(c) din legea 19/2000 nu permite acest lucru (numai salariile din cartea de munca). Am facut contestatie dar nu am cistigat.Ulterior am aflat ca s-a retinut CAS-ul in baza legii 34/1993 art 6(2). Mai am vro sansa sa mi se recalculeze pensia valorificind aceste salarii si nu cele din CM? Am lucrat in acord individual si ei spun ca acordul nu a facut parte din baza de calcul a pensiei. In cazul meu total neadevarat.. Poate cu noua Lege a pensiilor,ce ziceti?(daca tot se vorbeste de principiul contributivitatii). Vamultumesc si astept un raspuns.