avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1930 soluții astăzi
Forum Activitate Miklos

Activitate Miklos

Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
marian20 a scris:

este vorba de o decizie individuala care constata ca reclamanta indeplineste conditiile de intrare in profesie si ii spune baroului ca incalca legea prin punerea intr-o stare de neegalitate a reclamantei prin respingerea sa. de fapt decizia este nelegala pe criteriul aratat mai sus. dar instanta nu se exprima cu privire la corectura unei lucrari. ar putea insa sa se exprime cu alte aspecte cum ar fi descriminarea, nelegalitatea hotatrarilor prin nerespectarea unor anumite acte etc. dar nu si cu privire la subiectivismul unui profesor in procesul de corectura care scapa controlului judiciar daca acesta nu se bazeaza pe alte motive (gen discriminarea caz in care vorbim despre altceva). parerea mea este ca se poate da in judecata baroul pe motivul ca corectura este vadit gresita fapt care duce la o vatamare a intereselor unei persoane si la crearea starii de neegalitate cu ceilalti candidati. dar este discutie lunga...si solutia nu va fi de primire in profesie ci de daune...


Adi, e plauzibil tot ce spui tu. Nu te lasa descurajat de fricosii astia care s-au obisnuit sa ia totul asa cum le este servit. Precedentul se creeaza din curajul oamenilor ca tine.
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
Ati inceput sa va achizitionati carti pentru admitere 2013?! Daca aveti deja materiale, rog recomandari! Ne aflam pe acest site sa ne si ajutam nu doar sa ne criticam, nu?!
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
lawnoob a scris:

deveghe a scris:

Buna constatarea LOL trebuie sa ne mai relaxam putin

andreea-ioana a scris:

Discutiile din ultima vreme de pe forum imi aduc aminte de bancurile cu porcusorul isteric..





Deveghe Presedinte ! =)

S-ar putea sa creada...
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
gabrielcartas a scris:

v-am publicat toate spetele de dr. pen. Speta s este cea cu "impingerea "din tranvai.Vreti sa public si intrebarile la celelalte spete?


In sfarsit o persoana care discuta despre ceea ce ne intereseaza si nu despre mahalagismele de pana acum...
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
madalenna a scris:

Colegi de suferinta! Ar trebui sa exploatam la maxim sansa pe care o avem, domnul judecator a ridicat o problema interesanta si ar fi frumos sa discutam pe ea in termeni civilizati fara sa ne legam de profesia omului. Ar fi bine sa il intrebam pe mai multe grile ce parere are pt ca, pana una alta, dansul e cu un pas sau doi inaintea noastra si cand vom intra in profesie taaaaare dezamagiti vom fi ca legea nu e ca in carti! Ma intreb cati dintre voi ati stat prin instante zile intregi sa vedeti cum cum sta treaba
Cu privire la grila eu cred ca nu ar trebui sa fie nici o varianta. Consider ca omorul simplu este acela spontan, nu unul premeditat in care intentionat iti adormi victima, o cari in padure si o omori. Pentru fapta asta, incadrarea la omor simplu e una usoara si scopul pedepsei nu poate fi atins! Ma intreb, de ce ar fi la egalitate cu unul care ia toporul si actioneaza direct fara somnifere si carat in padure
Domnule judecator, multumesc eu pt interventia dvs, felicitari pt profesia pe care o aveti si mult succes pe viitor!
Colegi, stiti cand se vor afisa rezultatele la grile? Nu m-am verificat dupa barem si am maaari emotii
Felicitari celor care stiu sigur ca au trecut, sper sa fiu si eu printre voi!
Mult succes celor care sunt aproape de limita! Speranta moare ultima!


La fel am gandit si eu....citeam grila si consideram ca niciun raspuns nu e corect (insa ma gandeam ca e imposibil...nu au fost niciodata cazuri de grile fara niciun raspuns corect) si atunci am optat pt omor calificat...asta e....
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
Stiti cumva cand se vor afisa rezultatele?!
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
solomon_bc a scris:

Buna ziua...si FELICITARI celor care au trecut cu bine de aceasta proba !!!
Din pacate eu fac parte dintre cei care nu au trecut de aceasta proba....nu inteleg ce mi s-a intamplat ieri(este adevarat ca mi-a fost rau ,dar nu vreau sa insist pe acest fapt ca se poate intelege ca vreau sa ma victimizez si-apoi cred ca nu sunt singura....e normal ....poate din cauza emotiilor...nu mai zic ca acasa n-am avut liniste nici macar o zi in perioada in care am invatat),punctajul meu e de-a dreptul UMILITOR la cat am invatat(din noiembrie )....eu chiar sunt o persoana constiincioasa,responsabila....Nu inteleg ,unde am gresit???Am gresit ca de exemplu la o materie sa zicem, am invatat dupa aproape toti autorii care i-am gasit eu.La penal am invatat dupa Neagu,Udroiu etc.......In acest moment ...ceea ce cred... e ca am gresit modul in care am invatat eu...sau poate (imi spunea cineva )ca trebuia sa iau si niste vitamine???Sunt intoarsa pe dos,ma simt ca o...repetenta#-oMi-e atat de rusine de cei din jurul meu ca nici nu-mi vine sa mai ies din casa...
Fac un apel (mai ales catre cei care au luat ),va rog din suflet ,dati-mi un sfat ...o idee ceva in legatura cu invatatul...ca nu vreau sa ma las.....va rog.....Stie cineva..examenul la anu' se va da tot in octombrie sau in februarie...?.


Te inteleg perfect. Mie cel mai mult imi este rusine de mine. Am facut atatea sacrificii...am evitat pe toata lumea in tot timpul cat m-am pregatit, am rupt legatura cu toti...ma culcam tarziu, ma trezeam devreme, neliniste totala, iar acum nu am curajul sa vad cat am reusit sa fac. Deci, eu ma simt umilitor fara sa cunosc rezultatul umilitor.Mi-am rugat si parintii sa nu ma intrebe cat am reusit sa fac...sa ma lase in durerea mea. Astept sa vad rezultatul final, fara sa ma treaca toate emotiile pana verific eu fiecare raspuns in parte. Nu-mi mai consum energia si pentru asta.
Vis-a-vis de faptul ca te-ai simti rau si eu m-am simtit la fel...la un moment dat simteam ca nu ma pot concentra..citeam intrebarea de 5 ori. Aveam impresia ca sunt cu capul in nori la propriu. Era o vreme urata afara... (stateam chiar langa geam) bancile mici si inguste incat nu incapea foaia de A4 pe ele(trebuia sa o indoi) sau sa o inclin...scaunele departate de banci, trebuia sa iau foaia cu grila in mana ca sa le citesc...la fiecare 1 minut cineva mergea la toaleta...desigur cand venea inapoi era controlat iar, la fiecare 5 minute cineva cerea apa(venea supraveghetorul ii turna in pahar..(oofff, nu inteleg de ce nu au pus 0,5 litri de apa pe banca fiecaruia ca sa nu fie atat deranj), supraveghetorii se plimbau printre banci (dintre care 3 aveau tocuri...intelegeti ce inseamna asta),toate aceste nimicuri devenisera lucruri enervante....
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
monamo a scris:

Ce parere aveti despre o posibila contestatie la urm. grila:
"Procesele verbale incheiate de ofiterii si subofit. din cadrul Jandarmeriei Romane pentru infractiunile constatate pe timpul executarii misiunilor specifice:
a). pot fi mijloace de porba
b). sunt mijloace de proba
c). nu const. mijl. de proba"
Ei dau raspuns corect b).; insa consider var. a). ca fiind corecta. As argumenta cu faptul ca in sursa mea de studiu ( M.Udroiu), scrie "POT fi folosite ca mijloace de proba". ?? Eventual dc. ati invatat din alti autori si ma puteti ajuta cu parerile lor, v-as multumi!
Dupa calcule, sunt undeva la limita-71, de aceea ma gandesc la contestatie. Au mai fost 2-3 grile interpretabile, parerea mea.Si subscriu la parerea celorlalti, a fost mult mai greu decat anul trecut...Cred ca s-a bazat mai mult pe toceala, mai cu seama la proc. civila...
Bafta tuturor!


Aici am stat si eu pe ganduri deoarece invatasem ca procesele verbale pot fi mijloace de proba: daca sunt intocmite conform constatarilor proprii ale organului constatator, adica nu dupa relatarile martorilor (deci automat reiese "posibilitatea" si nu "certitudinea"-sunt mijloace de proba. Si totusi am mers pe premisa de capcana si nu am dat raspunsul pe care il consideram corect si am ales b) sunt mijloace de proba
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
Subscriu si eu... Doar daca ai invatat foarte mult si ai parcurs mai multe tratate atunci cand ai vazut grilele ti-ai dat seama ca sunt "capcanoase" si dificile. La un moment dat, cand ajunsesem pe la grila nr. 50 ma intrebam de ce-am invatat atat...imi spuneam in gand ca daca n-as fi invatat,mi-ar fi parut mult mai simple si cred ca urmand logica as fi raspuns mai degraba corect! Eu care am invatat chiar si cele mai amanuntite lucruri...exceptii de la exceptii... Asta e....va zic sincer ca grilele le am acolo unde le-am pus ieri cand am ajuns acasa si nu am avut "curajul" sa le verific. Cand am vazut aseara baremul nici nu am vrut sa ma uit peste el. Daca ar fi simple...am ajunge cu totii avocati...cea ce n-ar fi normal...
Răspuns la discuția ADMITERE BAROU 2012
Iby, succes !!! O sa reusesti !