avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Activitate MARIO79

Activitate MARIO79

Răspuns la discuția respingere investire BO
Vi se pare corecta solutia instantei? As putea sa ma indrept si impotriva bancii emitentului pentru ca nu a constatat ca motiv de respingere si lipsa de diponibil?Am la dipozitie un extras de cont bancar al emitentului in care soldul este 0 la data scadentei BO
Am cerut investirea cu formula executori a unui BO refuzat de banca deoarece semnatura de pe bilet nu corespunde cu specimenul de semnatura.Precizez ca emitentul nu avea nici disponibil la data scadentei dar banca nu a mai trecut si acest motiv de respingere.Avand in vedere dispozitiile art.9 din Legea 58/1934 am solicitat ca titlul executor sa fie opozabil si fata de semnatarul BO.Instanta mi-a respins insa cererea motivat de faptul ca "nu s-au depus la dosar inscrisuri pentru a face dovada calitatii in care acesta a semnat BO la data emiterii" si astfel nu se indeplinesc conditiile legale pentru a fi investit.
Respingerea si motivarea nu mi se par corecte avand in vedere faptul ca instanta nu a avut in vedere si opozabilitatea BO fata de emitent si anume societatea.
Acum am la dispozitie doar recursul.Cum as putea sa motivez acest recurs?
Astept un raspuns.Multumesc.