avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1033 soluții astăzi
Forum Activitate dragos_te28

Activitate dragos_te28

Răspuns la discuția protectia muncii!
multumesc frumos pt sfat!o seara buna!
lucrez la o firma de distributie in functia de ag vinzari!
masina cu care imi desfasor activitatea,nu functioneaza in parametrii tehnici corespunzatori,adica nu are cauciucuri corespunzatoare(tocite,cu sirmele iesite)si probleme la instalatia de iluminat(faruri matuite)!in aceste conditii eu nu mai ma simt in siguranta cind conduc masina dupa lasarea intunericului sau daca ploua sau ninge!ce pot face,pt ca cei de la firma refuza sa remedieze problemele si ma obliga sa merg cu masina in aceste conditii!astept un sfat!va multumesc frumos!
cum iti poti recupera banii pe concediul de odihna de anul trecut?
Răspuns la discuția Rau platnici
acest lucru face parte din grila de salarizare a firme,dar din cite stiu eu nu am semnat ceva in acest sens...
este greu sa actionezi firma in instanta!
pe mine ma interesa sa vad daca exista vreo cale de actionare in instanta clientul,rau platnic,care refuza plata facturilor!
multumesc frumos pt consultare!
Răspuns la discuția Rau platnici
nu cred ca este stipulat....
cel putin in CCM nu este stipulat a aceasta regula!
Răspuns la discuția Rau platnici
multumesc frumos,oricum pt incercare!
Răspuns la discuția Rau platnici
ce pot face,in acest caz?
firma la care lucrez cred ca este acoperita pt ca este stipulat in grila de salarizare,ca daca ai datorii peste 80 zile de la emiterea fact esti penalizat 100% LA BONUS,ADICA PRIMESTI BONUS 0!
Răspuns la discuția Rau platnici
multumesc pt raspuns!
nu m-a obligat la acoperirea prejudiciului,dar sunt penalizat la salariu luna de luna,eu avind salariul comisionar!
de exemplu clientul rau platnic imi datoreaza 1000 lei,iar facturile au peste 80 zile de la facturare,firma nu imi mai acorda comisionul lunar din vinzari pina nu recuperez toti banii!clientul imi plateste 100 lei pe luna...
teoretic eu recuperez banii in 10 luni in care eu nu imi iau bonus!
eu pierd bani,pe care nu ii mai recuperez niciodata!
Discuție Rau platnici
Cum poti sa iti recuperezi facturile neachitate,de la un client rau platnic,in cazul in care esti agent de vinzari,iar firma nu te ajuta cu nimic?