avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 989 soluții astăzi
Forum Activitate Petrash

Activitate Petrash

Răspuns la discuția plata cotelor de intretinere
Multzumesc din inima pentru raspunsuri!
Va doresc numai bine!
Buna ziua!

As dori sa stiu cum se paote efectua scoaterea de la plata cotelor de intretinere in cazul unei persoane decedate: cine este in drept sa scrie cererea si catre cine, care este formularul tip care trebuie completat, ce acte doveditoare trebuie atasate cererii, prin ce act se dovedeste ca o astfel de solicitare de scoatere de la intretinere a fost intr-adevar formulata, in ce interval de timp trebuie aprobata.

Va multzumesc anticipat.

Petrash
Nu, soacra a decedat la inceputul lunii februarie.
In urma decesului socrului meu a ramas un apartament cu doua camere. Dintr-o casatorie anterioara, socrul meu are doua fiice - pe FOSTA mea sotie si pe sora acesteia. Socrul meu nu a avut alti copii. In momentul de fata: (1) atit fostul meu socru cit si sotia acestuia sunt decedati, din ianuarie 2000 si februarie 2010, respectiv; (2) s-a deschis si exista deja succesiune dupa decesul socrului dar nu si dupa al sotiei acestuia.

Care este procedura prin care fiica mea, nepoata a socrului decedat, poate intra in posesia apartamentului respectiv? Trebuie deschisa mai intii succesiune dupa decesul soacrei? Fiicele fostului meu socru trebuie sa renunte ambele la dreptul de mostenire asupra apartamentului? Cind, unde si cum anume se poate face aceasta renuntare in favoarea fiicei mele?

Va multzumesc mult. Imi cer scuze pentru omisiunile din mesajul original. Numai bine.