avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate marcelaL

Activitate marcelaL

Buna
Va rog sa ma ajutati
Eu am concefiu medical dupa o operatie de hernie de dic .in decembrie am avut 90 zile si a trebiit sa merg la comisie. Mi-au mai prelungit cm inca pe o luna dar acum, in timpul concediuliui medical am fost nevoita sa ma internez la un alt spital din cauza unei infectii ce are legatura cu operatia de hernie de disc.
Intrebarea ar fi cine imi intocmeste acuma referatul pt comisie? Iar concediul mefical de la infectioase va fi initial?
Multumesc
Buna
Am si eu o nelamurie daca puteti sa ma ajutati.
am un caz de concediu medical .
Primul concediu medical vine din septembrie.In octombrie este in continuare toata luna pana in 15 noiembrie.din 16 noiembrie vine cu cb initial cu acelasi cod de diagnostic.dar cod indemnizatie diferit. Intrebarea mea este la ce baza calculez cb din 16 noiembrie? (Se modifica baza sau merg pe aceeasi baza ca si cel din sept si oct?)
Răspuns la discuția Ordin de compensare
Buna si multumesc pt raspuns dar tot nu am gasit modul in care se complecteaza. Care facturi se scriu pe ex albastru si care facturi pe exemplarul rosu si care ex.ramane la agentul initiator. Am gasit ceva pe internet dar fara o baza legala nu stiu care varianta e corecta.
Buna ziua
Va rog frumos sa-mi spuneti daca exista o baza legala privind modul de intocmire al ordinelor de compensare
Multumesc
Răspuns la discuția Examen acces ceccar
Multumesc
Buna ziua
Va rog sa-spuneti daca pot sa ma inscriu pentru examenul de acces la ceccar,eu avand doar licenta fara cursuri de masterat
multumesc
Buna
Am o nelamurire
In legea 70/2015 se spune foarte pe scurt si neconvingator ca aceste plafoane se aplica si operatiunilor in valuta efectuate pe teritoriul romaniei.
Ok. eu am clienti in ungaria unde livram bunuri. Acestia platesc foarte mult numerar.
Deci daca ei nu sunt limitati la plati , trebuie eu sa-i limitez si sa le spun ca nu se poate sa incasez numerar mai mult de aprox 1500 eur?
Am gasit pe anaf maramures un comunicat prin care se explica aceste operatiuni in valuta care se aplica pe teritoriul romaniei, anume ca aceste plafoane se aplica doar intre rezidenti,care pot sa factureze anumite operatiuni si in euro.

Deci eu asta nu inteleg daca incasez euro pe teritoriul ungariei nu tot in casa din romania ajung banii? In ungaria pot sa incasez?dar trebuie sa demonstrez ca am fost acolo la data emiterii chitantei. Iar daca clientul din ungaria vine in romania sa-mi plateasca eu nu pot sa-i incasez euro pt ca sunt pe teritoriul romaniei?
Discuție Pensia de urmas
Buna ziua
Am o situatie daca ma poate ajuta cineva,va rog.
Fratele meu a avut un accident la 21 si a intrat in pensie de invaliditate .
Daca tatal meu a decedat el acuma poate beneficia de pensie de urmas?
Buna
Am o nelamurire
In legea 70/2015 se spune foarte pe scurt si neconvingator ca aceste plafoane se aplica si operatiunilor in valuta efectuate pe teritoriul romaniei.
Ok. eu am clienti in ungaria unde livram bunuri. Acestia platesc foarte mult numerar.
Deci daca ei nu sunt limitati la plati , trebuie eu sa-i limitez si sa le spun ca nu se poate sa incasez numerar mai mult de aprox 1500 eur?
Am gasit pe anaf maramures un comunicat prin care se explica aceste operatiuni in valuta care se aplica pe teritoriul romaniei, anume ca aceste plafoane se aplica doar intre rezidenti,care pot sa factureze anumite operatiuni si in euro.

Deci eu asta nu inteleg daca incasez euro pe teritoriul ungariei nu tot in casa din romania ajung banii? In ungaria pot sa incasez?dar trebuie sa demonstrez ca am fost acolo la data emiterii chitantei. Iar daca clientul din ungaria vine in romania sa-mi plateasca eu nu pot sa-i incasez euro pt ca sunt pe teritoriul romaniei?
buna
contractul de creditare nu este purtator de dobanzi?