avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1559 soluții astăzi
Forum Activitate razvanalex07

Activitate razvanalex07

Buna ziua,

Recent mi-a fost suspendat permisul pentru 90 de zile in urma unui accident provocat de mine. Nu am respectat semnul de "cedeaza" si m-am ciocnit cu o duba. In urma accidentului, celalalt sofer nu a patit nimic insa eu am fost transportat la spital din cauza plagii pe care am suferit-o. In aceste conditii pot beneficia de reducerea perioadei?
Cat despre acte, trebuie CI, cerere si dovada de circulatie, dar nu am o dovada de plata a amenzii pentru ca nu am primit (inca) amenda. Fiind accident "cu victime" (victima fiind tot eu), dosarul e inca deschis.
Pot depune cererea in astfel de conditii?

Multumesc
Buna ziua! Ma numesc Razvan Teodorescu, si as dori daca se poate, sa mi se dea cateva sfaturi. Sunt in anul 3 de liceu si de ceva vreme m-am gandit sa unrmez o cariera ca si procuror. Am cautat pe internet, insa n-am gasit nimic despre cerintele si abilitatile necesare pentru o astfel de activitate. Stiu ca va trebui sa urmez Facultatea de Drept si cam atat. As dori sa stiu ce cunostinte ar trebui sa am pentru a urma aceasta cariera, ce examene va trebui sa dau si alte lucruri pe care ar trebui sa le stiu. Nu este o decizie definititva asupra carierei mele de aceea as vrea sa am cat mai multe informatii inainte de a decide daca voi deveni sau nu procuror. Deasemenea as mai dori sa stiu exact diferenta dintre procuror, anchetator, magistrat si avocat deoarece sunt putin confuz fata de activitatile exacte ale fiecaruia. Daca o persoana cu experienta, care a urmat dreptul si/sau profeseaza in calitatile mentionate mai sus ar putea sa ma lamureasca ar fi de cel mai mare ajutor, insa voi fi recunoscator tuturor celor care imi pot spune macar un lucru care imi va folosi in luarea deciziei. Va multumesc anticipat si astept un raspuns cat mai curand posibil.