avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1473 soluții astăzi
Forum Activitate rujancu

Activitate rujancu

Buna ziua,
Pot sa lucrez cu ctr. de mandat full time in timp ce primesc somajul ? Are importanta suma trecuta in ctr.? Cate ore am voie sa lucrez ?
Buna ziua,
Am la activ o facultate de 5 ani + master 1 an. Muncesc de 23 ani iar studiile le-am facut la zi.
Intrebare:Se face vre-o diferentiere la calcularea somajului in functie de studii ?
Multumesc anticipat !

Cu respect,
Buna ziua,
Stimate domn, vin cu rugamintea la dvs. de a ma lamuri intr-o problema. Lucrez la o firma de 3 ani cu ctr. individual de munca iar din 12.feb.2010 am primit preaviz( se desfiinteaza postul meu ). Insa problema mea este ca am un salariu fix stabilit in ctr. iar pe 15 feb. am primit salariul diminuat cu 20% fata de pana acum. D-na de la personal, sustine ca s-a facut un ctr. la nivel de societate cu sindicatul incepand cu luna feb.(DESI EU AM PRIMIT IN FEB. SALARIUL PE LUNA IANUARIE ) din care reiese ca au dreptul sa diminueze salariul., dar eu nu sunt inscrisa la Sindicat si stiu sigur ca nu s-a oprit din salariu la toti angajatii din tesa.
intrebare: CUM POT SA-MI RECUPEREZ DIFERENTA DE BANI TINAND CONTUL CA MAI AM UN SALARIU DE PRIMIT PE FEB.SI 12 ZILE PE MARTIE INCLUSIV 7 ZILE DE CONCEDIU SI DACA BANII PE CELE 7 ZILE LE PRIMESC LA SALARIU DE BAZA SAU LA CEL DIMINUAT ???
MULTUMESC MULT !

Cu stima,

Rujancu