avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 998 soluții astăzi
Forum Activitate cristina l munteanu

Activitate cristina l munteanu

Multumesc Elga50 pentru informatii insa nu stiu daca ma ajuta avand in vedere ca tu faci referire la o proiect de norma metodologica care nu a fost adopta si promulgata ca si lege.

Am descoperit insa ordinul MLPAT 29/1993 care in anexa are stipulat un consum de 8,4 mc(apa calda+apa rece)/persoana/luna. Ceea ce nu am reusit sa gasesc este insa faptul daca acest ordin poate fi luat in considerare la data curenta? Exista vreo completare la acest ordin?
buna seara tuturor

vreau sa mi se spuna care este cadrul legal cu privire la problemele enumerate mai jos:
1. in cazul apartamentelor care nu au contorizare individuala a apei cum se calculeaza numarul de metri cubi de apa datorati sau mai bine zis exista un numar de mc de apa care revin de plata stabilit prin lege? Sunt in situatia de a fi singura perosana care nu are apometre si pana la data curenta sincer nu m-a interesat ce plateam la intretinere. Insa pt luna ianuarie am observat o crestere prea mare a sumei de plata si atunci am acordat mai multa atentie calculelor din tabelul de intretinere, observand cum la ap meu sunt de plata 32 mc de apa (16 mc apa rece si 16 mc apa calda). Am intrebat administratora de ce asa de multi mc si raspunsul ei a fost ca asa este in lege si anume conform legii persoanele care nu au apometre trebuie sa plateasca 8 mc apa cald per persoana si luna si 8 mc de apara rece per persoana si luna. Binenteles nu a stiut sa imi zica numarul legii.
2. in cazul in care o persoana nu este locuieste un numar de zile ( peste 15 zile) in decursul unei luni nu ar trebuie sa fie scutita partial/integral de plata intretinerii?Exista stipulat undeva in lege acest numar de zile?

Va multumesc anticipat pentru ajutor