avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1414 soluții astăzi
Forum Activitate Marius A

Activitate Marius A

Daca inaintea acestei judecati a mai existat o hotarire judecatoreasca definitiva si irevocabila cu expertiza topo omologata in care tot eu am calitate de pirit dar reclamanti se schimba prin contact experti actuali sunt obligati sa faca referire la ea ? SI daca expertu nu vrea sa ceara toate actele pe care le detin find la a doua expertiza in aceasta cauza pot reveni cerind contraexpertiza chiar daca am renuntat de buna voie tinind cont ca in acest caz au fostefectuate doua ,prma favorizinduma pe mine si cea dea doua partial partea adversa intrucit au aparut probe scrise pe care le-am primit ulterior renuntari .
Discuție Granituire
Sunt propietarul unei locuinte in sect 6 pe care o detin din 1991 prin hotarare jud. actiune in constatare pe o suprafata de 294 mp dobindita de la tatal meu, care a cumparat aceasta suprafata in anul 1958 si a edificat o casa si anexe in 1970, fara autorizatie, aceasta suprafata a fost cumparata fara dimensiuni pe o chitanta de mana, la fel si in hot. din anul 1991 intentata de mine nu am dimensiuni. Incepand cu ani 60 tatal meu si cu mine am folosit in spatele acestei locuinte o anumita suprafata de teren care era a statului pe care am ingradito si am folosito din 58 pana in 95. In 1993 Primaria sect. 6 imi trimite o adresa precum ca terenul arabil a fost pus in posesie si sa imi refac propietatea conform actelor si evidentelor cadastrale. Eu impreuna cu alti vecini care erau si ei in rand cu mine si detineam terenul de peste 30 de ani chiar si cu contracte de inchiriere am fost dati in judecata in anul 96 de noua propietara pusa in posesie pe legea 18. Netinand cont instanta de faptul ca am uzucapat acest teren s-a emis o hotarare care spunea sa lasam liber terenul. In anul 1994 terenul arabil care a fost pus in posesie si de care am fost deposedati a fost introdus in intravilan prin PUZ , aflindu-se amplasat la un drum de exploatare, acest drum se urbanizeaza si prin reglementari capata retrageri astfel incat, noii propietari care au cumparat terenul se suprapun peste casa mea trecind de limita pe care o hotaraste instanta cu exp. topo omologata in 2000. Hotarare care nu este introdusa la intocmirea document. cad. se mareste acest drum de exploatare si se modifica planul parcelar vizat spre neschimbare in anul 97 iar lotul care se invecineaza cu mine a fost cumparat de un consilier local care ma da in judecata pe revendicare si granituire nevroind sa inteleaga ca acel teren a fost lasat pentru srada fara a se intocmii forme legale si intabulindu-se si o parte din locuinta mea prin translatarea coordonatelor. Primul exp.topo adevereste cele spuse de mine, insa avoc. lui cere o alta expertiza care arata ca documentatia cadastrala este conform planului dar acel plan este schimbat, judecatoarea tine cu partea adversa si nu vrea sa ne recunoasca valoarea de lucru judecat motivul fiind ca terenul a fost desmembrat si vandut si sunt alte situatii acum, cu toate ca am scos doc. PUZ din anul 1994 in care arata clar ca la rubrica reglementari apare delimitata suprafata care trece din domeniul privat in domeniu statului, pentru largirea strazi, ea fiind lasata si dupa aceea s-a intocmit doc. topo. Ce pot face in aceasta situatie? VA ROG SA MA AJUTATI SI SA-MI DATI SOLUTII, SUNT UN BATRIN PENSIONAR CARE URMEAZA SA FIU EXECUTAT DE CONSILIERI

EDITAT am sters numele persoanelor fizice