avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Activitate roxana2010

Activitate roxana2010

Va multumesc pt raspuns, dar...

se poate face executarea silita a imobilului atata timp cat exista clauza ca, in pofida faptului ca sunt proprietara, eu nu pot vinde/ tranzactiona imobilul atata timp cat traiesc actualii proprietari, fara acordul lor?
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns cat mai exact la problema pe care v-o prezint.

Sunt PF si in urma cu 2 ani am contractat un credit de nevoi personale (fara ipoteca; acest credit a fost facut doar cu prezentarea buletinului si a copiei dupa cartea de munca). Anul trecut am ramas fara servici si n-am mai avut posibilitatea sa onorez respectarea acestui contract. Banca, in toata aceasta perioada, a fost informata verbal, de catre mine, asupra situatie financiare in care ma aflu. Cu toate acestea, zilele trecute mi-au trimis, in cutia postala, fara o informare prealibila, comunicare de la executor judecatoresc cum ca am de achitat intreaga suma primita prin contractul de credit.
Precizez ca sunt proprietara unui imobil, imobil obtinut in urma unui contract de vanzare - cumparare cu clauza ca nu-l pot vinde fara acordul actualilor proprietari.

Intrebarile mele sunt:
1. poate banca executa silit un contract de credit de nevoi personale fara ipoteca?
2. poate banca executa silit acest imobil, atata timp cat exista acea clauza in contractul de vanzare - cumparare (nu pot vinde imobilul fara acordul actualilor proprietari)?

Va multumesc si astept raspunsul Dvs.