avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 594 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters131770

Activitate ContSters131770

Pentru mine nu este asa de evident ca si pentru dumneavoastra, de aceea am si intrebat. Puteti sa imi dati o lege sau ceva din care sa reiasa cele spuse mai sus de dumneavoastra? Multumesc.
Se pot popri bonusurile si primele de concediu?
Multumesc anticipat.
In contract scrie clar ca Firma nu va da informatii unor terti numai cu acordul scris al clientului sau in conformitate cu prevederile legale. Deasemenea mai scrie ca toate problemele referitoare la contract se vor discuta la client acasa.
Afirmand colegei de la biroul de informatii ca sotia are datorii la banca lor inseamna divulgarea unei informatii de care se putea face lipsa. Problemele contractului se discuta acasa, nicidecum la servici.
Daca chiar vroia sa discute cu managerul, putea sa o faca la el in birou, fara sa mai afle si altcineva.
Stiu ca noi trebuie sa platim, insa daca nu putem, Firma ar trebui sa apeleze la caile legale, nu la tertipuri neprofesioniste. Nu?
Cum ziceam si mai devreme, eu cred ca nu au respectat niste reguli.
Astept raspunsurile dumneavoastra.
Va multumesc.





As putea sa ajung la o intelegere cu ei din care sa primesc niste bani?
Ei au incalcat niste reguli din contract. As putea avea aceasta pretentie?
Buna.
Sotia mea are un credit la "un lider internaţional în furnizarea de credite de consum", pe care nu il mai putem plati. Aceasta institutie are ca si principiu de functionare "suni si primesti banii acasa", toate faptele se intampla acasa la client (specificat si in regulamentul lor din contract), inclusiv plata saptamanala a ratelor.
Eu am vorbit cu o persoana de la ei acum o perioada si i-am zis ca nu mai putem plati, aceea persoana mi-a zis ca ne va da la executorul lor intern. Eu am considerat inchis provizoriu acest capitol.
Intr-o zi aceasta femeie s-a dus la locul de munca al sotiei. S-a dus la biroul de informatii si s-a prezentat, spunand de la ce firma este si a mai zis ca sotia are probleme la ei, si a solicitat sa fie chemata.
Ea a vorbit si cu seful ei si a vrut sa vorbeasca si cu managerul. Deja toti colegii sotiei stiu ca ea are probleme la banca.
Eu consider ca nu a reactionat profesinist si a incalcat dreptul la confidentialitate, divulgand informatii catre terti, incercand sa ne intimideze.
Ce as putea sa fac?
Astept raspunsuri.
Va multumesc anticipat.
Va multumesc.
Buna.
In anul 2007 am facut doua credite de nevoi personale la doua banci diferite. Aveam niste necazuri in familie si am avut nevoie de bani. Am platit ratele pana la un moment dat, moment in care nu m-am mai putut descurca. Intre timp creditul de la banca x l-a luat executorul bancii cu care am tinut legatura o perioada. Acesta mi-a pus poprire pe salar.
Banca y m-a sunat si mi-a zis ca imi face creditul scadent. Mentionez ca eu nu eram casatorit in momentele accesarii creditelor, acum sunt. Intre timp, eu nu mai lucrez, mi-am schimbat numarul de telefon si adresa care o au cei de la banci nu mai este valabila (era casa parintilor mei, casa pe care au vandut-o). Din noiembrie 2008, data de la care nu mai lucrez, nu am mai vorbit cu nimeni de la nici o banca, stiu ca imi veneau plicuri de la o firma de recuperari.
Sotia are si ea doua credite. La unul nu are probleme si celalalt credit l-a luat o firma de recuperari. Vorbim lunar cu ofiterul de credit si am stabilit un plan de plata. Acesta zice ca daca nu respectam planul, ne vedem la tribunal. Luna aceasta spre exemplu nu am platit.
Noi doi nu avem nimic pe numele nostru, stam in chirie.
Eu stiu ca avem datorie si as vrea sa o dau inapoi, numai ca e foarte greu si cand am facut creditele nu prea am calculat foarte bine toate lucrurile, am fost iresponsabil. Eu imi caut de lucru.
Am niste intrebari la care va rog sa imi raspundeti.
1. Cand imi voi gasi de lucru, imi va fi poprit salariul automat, il vor opri pe tot, cat la suta?
2. Neavand bunuri mobile sau imobile pe numele meu, e posibil sa fac puscarie?
3. E posibil sa vina in casa proprietarului la care stam in chirie sa verifice ce bunuri am avea noi? Pentru ca dupa ce ma voi angaja, probabil pot sa ma contacteze, nu-i asa? ( frigider, pc..., cum pot dovedi ei ca sunt ale proprietarului sau ale mele?)
4. Ce i se va intampla sotiei in cazul in care va ajunge la tribunal cu acest ofiter de credite? (poprire pe cat la suta din salar?; executare silita, la ce?...)
Astept raspunsurile dumneavoastra la aceste intrebari si nu numai.
Va multumesc.