avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1798 soluții astăzi
Forum Activitate Prichi

Activitate Prichi

Caz concret: Angajat cu jumatate de norma (4 ore/zi) are certificat de concediu medical cod 06 din 06.08.2012 -. 10.08.2012. Cum se calculeaza indemnizatia de concediu medical:

1. Baza calcul 8000 lei, zile de contributie 64 zile rezulta o indemnizatie medie de 125 lei pe zi, deci se plateste 125*5=625 lei (medicalul este considerat zi intreaga).
sau
2. Baza calcul 8000 lei, zile de contributie 64 zile rezulta o indemnizatie medie de 125 lei pe zi, deci se plateste 125*5/2=313 lei
sau
3. Baza calcul 8000 lei, zile de contributie 127 zile rezulta o indemnizatie medie de 63 lei pe zi, deci se plateste 63*5=315 lei

Parerea mea este ca zilele de contributie CAS se iau ca zile intrezi, adica pentru fiecare 4 ore 1 zi, atunci rezultand ca numar zile contributie 127, nu 64.

Vreau sa stiu cum este corect si care este baza legala.
Codul Muncii replublicat prevede:
Art. 123. - (1) În cazul în care compensarea prin ore libere
plătite nu este posibilă în termenul prevăzut de art. 122 alin. (1)
în luna următoare, munca suplimentară va fi plătită salariatului
prin adăugarea unui spor la salariu corespunzător duratei
acesteia.
(2) Sporul pentru munca suplimentară, acordat în condiţiile
prevăzute la alin. (1), se stabileşte prin negociere, în cadrul
contractului colectiv de muncă sau, după caz, al contractului
individual de muncă, şi nu poate fi mai mic de 75% din salariul
de bază.
Eu din asta inteleg ca orele suplimentare se platesc cu un spor de minim 75% din salariul de baza, corescpunzator timpului lucrat suplimentar.
Exemplu: salar de baza=1000 lei
ore lucratoare in luna=160 ore
ore lucrate suplimentar=5 ore
atunci ore suplimentare se platesc astfel: ((1000*5)/160)*175%=54.68 lei adica 55 lei.
Discutia intervine cand unii interpreteaza ca plata orelor sumplimentare se face cu un spor minim de 75% din salariul de baza, indiferent de timpul sumplimentar lucrat. Adica nu tin cont de alin. (1) al art. 123, ci doar de alin. (2). Mie mi se pare o interpretare voit malitioasa.
Care este parerea dumneavoastra?
In cursul lunii un numar de 4 angajati au participat la un curs organizat de sindicat, cu acordul angajatorului. Cursul a avut loc in localitate. Pe adresa primita din partea sindicatului (avizata de angajator) este specificat faptul ca participantii au deplasarea si masa asigurata pe toata perioada cursului. Care sunt obigatiile angajatorului: cum vor fi pontati, se plateste diurna, se acorda tichet de masa?
Eu cred ca sindicatul ar fi trebuit sa le achite diurna pentru ca acest curs este organizat de ei.