avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 588 soluții astăzi
Forum Activitate georgi_havrilet

Activitate georgi_havrilet

Răspuns la discuția subcontractanti achizitii publice
imi puteti da un articol legal in baza caruia sa trimit o notificare autoritatii contractante?
Răspuns la discuția subcontractanti achizitii publice
A fost mentionat in oferta subcontractantul. si acum castigatorul vrea sa-l inlocuiasca.
ce optiuni are subcontractantul?
Multumesc pentru sugestie! Din pacate pe harta avocaturii sunt doar vreo 6-7 case de avocatura si toate din Bucuresti...
buna ziua!
am absolvit anul trecut Facultatea de Drept din cadrul UBB si am promovat examenul de admitere in profesie in septembrie.Sunt inscrisa in Tabloul Avocatilor din cadrul Baroului Mures incepand cu data de 1 ianuarie 2010. As vrea sa imi continui studiile in Cluj Napoca si de aceea as vrea sa colaborez cu un avocat care sa ma ajute in pregatirea mea profesionala din cadrul stagiaturii. Avocatul care mi-a dat semnatura nu poate sa-mi ofere si un loc de munca si de aceea am trimis peste 50 de CV-uri la diferiti avocati din Cluj,insa fara succes.
Daca ma poate ajuta cineva, va rog!
va multumesc
buna ziua!
Am o dilema si sper sa ma puteti ajuta, am cautat in OUG 34 si nu am gasit nimic referitor la asta. Daca o societate subcontracteaza o alta societate pentru a indeplini cerintele tehnice la o licitatie, iar apoi, dupa castigarea respectivei licitatii, vrea sa inlocuiasca subcontractantul cu un altul, nu este tinut de niciun articol la respectarea caietului de sarcini initial? Adica poate sa inlocuiasca subcontractantii dupa bunul plac? Am gasit un articol in care se precizeaza doar ca "subcontractantul poate fi inlocuit numai cu acordul autoritatii contractante". Societatea subcontractanta nu are contract de subcontratare cu prestatorul, decat un acord prin care se obliga sa il sustina in cazul castigarii, avand colaborari precedente cu prestatorul. Ce optiuni ar avea subcontractantul pentru a nu fi inlocuit?
va multumesc!