avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 920 soluții astăzi
Forum Activitate Paul Motorca

Activitate Paul Motorca

Răspuns la discuția interogatoriu
speta in care imi trebuie se refera la faptul ca x cumpara o casa de la y dar ulterior acesta dupa cateva saptamani constata ca casa vecinului z este pe proprietatea lui iar terenul care ii corespunde vecinului se afla putin mai incolo decat unde are acesta casa.eu as dori sa va intreb daca se poate face un interogatoriu peste actul autentic deoarece x cand a cumparat casa acesta dorea sa cumpere numai casa lui ,nu si pe a vecinului si nici nu stia de casa vecinului deoarece nimeni nu a facut masuratorile si sa mers ''dupa ochi''.se paote face ceva in acest caz? Va multumesc!
Discuție interogatoriu
am o intrebare referitoare la interogatoriu.Acesta se poate face peste un act autentic?caci in art 218 c.proc.civ spune ca s poate face dar numai pt fapte personale, in legatura cu pricina, c paote duce la dezlegarea ei.?
Răspuns la discuția masa succesorala
copilul din ultima casatorie vrea sa ceara rezolutiunea iar motivele ar fi nerespectarea obligatiilor fratelui sau privind asiguararea de hrana si medicamente pt mama sa si luarea abuzica a pensiei batranei.Se poate cere aceasta rezolutiune pt asemenea motive?
Răspuns la discuția masa succesorala
contractul s-a incheiat in forma autentica si s-a intabulat in CF iar acum se cere rezolutia contractului in instanta
buna am o intrebare referitor la o succesiune.problema sta in felul urmator GC a decedat iar sotia acestuia inca traieste,iar acest GC are 2 copii, unul dintre ei este dintr-o casatorie anterioara iar celalalt este din ultima casatorie,Dupa decesul acestui GC, fratele vitreg a venit sa-si ceara partea din casa defunctului si s-a inteles cu cu acesta sa ii dea 9000 de euro pt a renunta la succesiune, iar aceat urma sa faca o declaratie notariala prin care sa nu mai solicite nimic.Acesta din urma a facut acea declaratie ,fiul rezultat din ultima casatorie a incheiat un contract de intretinere cu mama sa,ulterior aceasta s-a dat in intretineri la fiulu rezultat din afara casatoriei si a schimbat continutul contractului de intretinere in favoarea acestuia.Acum fiul din ultima casatorie a ramas cu cei 9000 de euro dati.Se paote face ceva in privinta aceasta??