avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 584 soluții astăzi
Forum Activitate dakoo

Activitate dakoo

Răspuns la discuția Garantie produs
Multumesc foarte mult domnule Manolescu. O sa incerc in prima instanta sa rezolv problema cu cei de la Altex. O sa incerc sa ii presez si sa le spun ca apelez la ANPC, presa si forta coercitiva a statului. Si in caz ca nesimtitii nu cedeaza chiar voi apela. Pt mine a devenit o chestiune de principiu, sunt dispus sa cheltui mult mai mult numai ca sa mi se faca dreptate. Pana la urma am dat bani pe acel produs, bani munciti si deci e dreptul meu:) Multumesc inca o data si dumneavoastra si celorlati consultanti care m-au ajutat. Mi se pare demn de lauda ceea ce faceti. Sper ca odata cu progresare mea in domeniul Dreptului sa ma primiti in randurile dumneavoastra:D
Răspuns la discuția Garantie produs
Si va mai deranjez cu o intrebare. Tot in legea 449 se mentioneaza ca inlocuirea se considera imposibila daca ei nu au produsul respectiv. Intrebarea mea este urmatoarea: fiind un lant de magazine, Altex, banuiesc ca se poate gasi acel produs, sau poate fi cerut de la producator, de la care ei, ulterior, sa isi recupereze pierderile. Sau pot eventual sa cer inlocuirea cu un alt produs cu parametrii tehnici cel putin egali cu produsul in speta. Sau pot cere chiar restituirea sumei ?:D Am devenit foarte revoltat pe ei. Initial eram dispus sa inchid gura si sa ii las sa il repare. Dar atitudinea lor m-a detrminat sa nu ii iert. Si inca ceva ? In caz ca ajung la ANPC trebuie sa demonstrez ca am cerut inlocuirea, deci imi trebuie un act scris. Daca ma duc la Altex cu o cerere scrisa e posibil sa mi-o refuze, tocmai din acest motiv. O scrisoare cu confirmare de primire ar fi o solutie ?:D Va multumesc inca o data
Răspuns la discuția Garantie produs
"negatie" insemnand faptul ca nu poate fi reparat ? Eu vreau sa imi fie inlocuit chiar daca se poate repara. Si mai exact, daca puteti sa imi explicati alineatul 2 al articolului 11 a legii 449. Pentru ca pentru ei, banuiesc ca este mult mai ieftin sa il repare decat sa il inlocuiasca, deci vor considera inlocuirea ca disproportionata. Cum pot totusi sa obtin inlocuirea ? Si, inca ceva. Sa zicem ca o sa il inlocuiasca sau schimbe. Asta o sa dureze ceva timp, teoretic maxim 15 zile. Pot pe urma sa ii actionez in instanta ca sa le cer daune ? Pentru ca fiind un obiect de stricta necesitae pt activitaea mea(job pe net), iar laptop-ul in cauza fiind singurul pc pe care il detin si cu care pot accesa internetul eu pierd anumite fructe. Va multumeesc anticipat si imi cer scuze pt insistenta mea. Dar sunt un tanar student la Drept si vreau sa si inteleg demersul legal :D ;)) Multumesc inca o data pt timpul pe care mi-l adresati

Discuție Garantie produs
Am achizitionat acum mai putin de 6 luni un laptop de la un magazin Altex. La mai putin de 6 luni acesta s-a defectat. Am fost la ei, si am intrebat, teoretic, ce trebuie sa fac. M-au trimis la un service. Dar stiu ca, legea 449/2003 prevede ca vanzatorul este respunzator pentru viciile produsului, si trebuie sa mi-l repare sau inlocuiasca, in functie de alegerea mea. Dar nu stiu ce trebuie sa fac practic. E suficient sa ma duc la ei cu produsul si sa cer inlocuirea ? Si ce fac daca ei refuza ? Pot cere numai inlocuirea sau repararea sau si restituirea sumei ? Si daca da, care este temeiul legal ?