avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 118 soluții astăzi
Forum Activitate zaqk

Activitate zaqk

Răspuns la discuția Transfer de bani intre soti
Nu e nici una din situatiile mentionate.

Multumesc pentru punctul de vedere!
Răspuns la discuția Transfer de bani intre soti
Ma intereseaza aspectele legale. E vreo problema cu transferul unei sume asa de mari intre soti?
Sa zicem ca nu e de interes comisionul la transfer ca e intrabancar
Răspuns la discuția Transfer de bani intre soti
Nu asta era intrebarea
Buna ziua,

Se da situatia:
1. Sotul are o suma de bani in cont
2. Pentru sotie s-a comandat o masina (factura e pe numele ei)
3. Sotul poate transfera spre sotie banii necesari achiziei masinii pentru ca ea sa faca apoi transferul spre dealer?

Suma e mai mare de 10 000 de euro

Multumesc!
Răspuns la discuția Transfer bancar
Din ce am citit moneda din cont nu este bun mobil corporabil, asadar nu s-ar impune limita de 25 000 de lei.

gi-jane2 a scris:

acel transfer ar trebui sa se faca in baza unui contract de donatie.
nu daorati ceva statului.
nu se fac cadouri de 60 mii de euro si peste o valoare ce depaseste darul manual, trebuie facut act. Contractul de donatie e necesar a fi facut in forma autentica, adica la notar.
actul va acopera si pe dvs, ca nu vi-i pot cere inapoi daca se supara.


Art. 1011

Forma donaţiei

(1) Donaţia se încheie prin înscris autentic, sub sancţiunea nulităţii absolute.

(2) Nu sunt supuse dispoziţiei alin. (1) donaţiile indirecte, cele deghizate şi darurile manuale.

(3) Bunurile mobile care constituie obiectul donaţiei trebuie enumerate şi evaluate într-un înscris, chiar sub semnătură privată, sub sancţiunea nulităţii absolute a donaţiei.

(4) Bunurile mobile corporale cu o valoare de până la 25.000 lei pot face obiectul unui dar manual, cu excepţia cazurilor prevăzute de lege. Darul manual se încheie valabil prin acordul de voinţe al părţilor, însoţit de tradiţiunea bunului.




Discuție Transfer bancar
Buna ziua,

Daca socrii vor sa imi faca un transfer bancar cu o suma de bani (60 000 de euro), avans pentru achizitionarea unei locuinte, pe banii aceia datorez ceva contributii statului?
Ce ar trebui sa treaca ca detalii la transferul bancar (cadou, donatie etc)?

Multumesc!
Răspuns la discuția Acces locuinta reparatie tevi
Mda. Situatia e mai nasoala cand exista o singura coloana de apa care deserveste fiecare apartament.
Răspuns la discuția Acces locuinta reparatie tevi
Mai sunt si alte pareri? Nu de alta, dar situatia mi se pare sinistra. Stiu cazuri de cetateni care au plecat cu lunile de acasa si nu e nimeni sa deschida usa. Ce se intampla in cazul ala? O conducta alternativa dureaza pana se instaleaza, raman oamenii fara alimentare cu apa timp de saptamani?
Buna ziua,

Se da urmatoarea problema: coloana de apa rece trece din un apartament in altul, cum e la toate blocurile vechi si chiar unele noi. Daca in o locuinta apare un defect la sistemul de alimentare cu apa, provocand inundatie in respectiva locuinta si precum in cele de sub, iar accesul in locuinta este imposibil (proprietar plecat, nu raspunde la telefon cu zilele etc), care sunt masurile pe care asociatia le poate lua pentru a repara defectiunea? Se poate patrunde in locuinta respectiva sau trebuie neaparat asteptat proprietarul, urmand apoi ca pe cale legala (proces) sa se recupereze daunele provocate de lipsa accesului in locuinta?

Multumesc!
As dori sa stiu care e legea care defineste spatiul public si caile de acces.
Multumesc!