Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Transfer bancar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Transfer bancar

Buna ziua,

Daca socrii vor sa imi faca un transfer bancar cu o suma de bani (60 000 de euro), avans pentru achizitionarea unei locuinte, pe banii aceia datorez ceva contributii statului?
Ce ar trebui sa treaca ca detalii la transferul bancar (cadou, donatie etc)?

Multumesc!
acel transfer ar trebui sa se faca in baza unui contract de donatie.
nu daorati ceva statului.
nu se fac cadouri de 60 mii de euro si peste o valoare ce depaseste darul manual, trebuie facut act. Contractul de donatie e necesar a fi facut in forma autentica, adica la notar.
actul va acopera si pe dvs, ca nu vi-i pot cere inapoi daca se supara.

Art. 1011

Forma donaţiei

(1) Donaţia se încheie prin înscris autentic, sub sancţiunea nulităţii absolute.

(2) Nu sunt supuse dispoziţiei alin. (1) donaţiile indirecte, cele deghizate şi darurile manuale.

(3) Bunurile mobile care constituie obiectul donaţiei trebuie enumerate şi evaluate într-un înscris, chiar sub semnătură privată, sub sancţiunea nulităţii absolute a donaţiei.

(4) Bunurile mobile corporale cu o valoare de până la 25.000 lei pot face obiectul unui dar manual, cu excepţia cazurilor prevăzute de lege. Darul manual se încheie valabil prin acordul de voinţe al părţilor, însoţit de tradiţiunea bunului.

gi-jane2, moderator
Din ce am citit moneda din cont nu este bun mobil corporabil, asadar nu s-ar impune limita de 25 000 de lei.

gi-jane2 a scris:

acel transfer ar trebui sa se faca in baza unui contract de donatie.
nu daorati ceva statului.
nu se fac cadouri de 60 mii de euro si peste o valoare ce depaseste darul manual, trebuie facut act. Contractul de donatie e necesar a fi facut in forma autentica, adica la notar.
actul va acopera si pe dvs, ca nu vi-i pot cere inapoi daca se supara.

Art. 1011

Forma donaţiei

(1) Donaţia se încheie prin înscris autentic, sub sancţiunea nulităţii absolute.

(2) Nu sunt supuse dispoziţiei alin. (1) donaţiile indirecte, cele deghizate şi darurile manuale.

(3) Bunurile mobile care constituie obiectul donaţiei trebuie enumerate şi evaluate într-un înscris, chiar sub semnătură privată, sub sancţiunea nulităţii absolute a donaţiei.

(4) Bunurile mobile corporale cu o valoare de până la 25.000 lei pot face obiectul unui dar manual, cu excepţia cazurilor prevăzute de lege. Darul manual se încheie valabil prin acordul de voinţe al părţilor, însoţit de tradiţiunea bunului.