avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Transfer bancar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Transfer bancar

Buna ziua,

Daca socrii vor sa imi faca un transfer bancar cu o suma de bani (60 000 de euro), avans pentru achizitionarea unei locuinte, pe banii aceia datorez ceva contributii statului?
Ce ar trebui sa treaca ca detalii la transferul bancar (cadou, donatie etc)?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: zaqk , utilizator 09:06, 4 Aprilie 2020
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
acel transfer ar trebui sa se faca in baza unui contract de donatie.
nu daorati ceva statului.
nu se fac cadouri de 60 mii de euro si peste o valoare ce depaseste darul manual, trebuie facut act. Contractul de donatie e necesar a fi facut in forma autentica, adica la notar.
actul va acopera si pe dvs, ca nu vi-i pot cere inapoi daca se supara.


Art. 1011

Forma donaţiei

(1) Donaţia se încheie prin înscris autentic, sub sancţiunea nulităţii absolute.

(2) Nu sunt supuse dispoziţiei alin. (1) donaţiile indirecte, cele deghizate şi darurile manuale.

(3) Bunurile mobile care constituie obiectul donaţiei trebuie enumerate şi evaluate într-un înscris, chiar sub semnătură privată, sub sancţiunea nulităţii absolute a donaţiei.

(4) Bunurile mobile corporale cu o valoare de până la 25.000 lei pot face obiectul unui dar manual, cu excepţia cazurilor prevăzute de lege. Darul manual se încheie valabil prin acordul de voinţe al părţilor, însoţit de tradiţiunea bunului.


Ultima modificare: Sâmbătă, 4 Aprilie 2020
gi-jane2, moderator
Din ce am citit moneda din cont nu este bun mobil corporabil, asadar nu s-ar impune limita de 25 000 de lei.

gi-jane2 a scris:

acel transfer ar trebui sa se faca in baza unui contract de donatie.
nu daorati ceva statului.
nu se fac cadouri de 60 mii de euro si peste o valoare ce depaseste darul manual, trebuie facut act. Contractul de donatie e necesar a fi facut in forma autentica, adica la notar.
actul va acopera si pe dvs, ca nu vi-i pot cere inapoi daca se supara.


Art. 1011

Forma donaţiei

(1) Donaţia se încheie prin înscris autentic, sub sancţiunea nulităţii absolute.

(2) Nu sunt supuse dispoziţiei alin. (1) donaţiile indirecte, cele deghizate şi darurile manuale.

(3) Bunurile mobile care constituie obiectul donaţiei trebuie enumerate şi evaluate într-un înscris, chiar sub semnătură privată, sub sancţiunea nulităţii absolute a donaţiei.

(4) Bunurile mobile corporale cu o valoare de până la 25.000 lei pot face obiectul unui dar manual, cu excepţia cazurilor prevăzute de lege. Darul manual se încheie valabil prin acordul de voinţe al părţilor, însoţit de tradiţiunea bunului.




~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Donatie in bani ady09 ady09 Daca parintii mei imi doneaza o suma de bani ,aceasta este impozabila sau nu.Donatia terbie facuta obligatoriu notarial sau sunt si alte cai? Multumesc (vezi toată discuția)
Donatiile online catre ong-uri Traian Cosma Traian Cosma Buna ziua. As dori sa (imi) clarific chestiunea donatiilor online catre ONG-uri, mai exact in ce baza legala se fac acestea avand in vedere ca legea specifica ... (vezi toată discuția)
Donatie bani sub semnatura privata de la parinti / copil sau ... Popu Popu Donatie bani sub semnatura privata de la parinti / copil sau obligatoriu la notar? (vezi toată discuția)