avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1110 soluții astăzi
Forum Activitate prudance

Activitate prudance

Am terminat o facultate (de stat) cu specializarea asistenta sociala acum doi ani. Ni s-a spus ca sunt multe posturi de asistenti sociali in primarii pentru ca nu exista personal cu pregatire in domeniu. Oricum cei care lucrau trebuiau sa se inscrie la facultate pentru a intra in legalitate si li s-a dat un termen care deja a expirat in 2008.
Dar intre timp s-au blocat posturile si toti cei care trebuiau dati afara au ramas pe post. Nu mi se pare corect sa ocupe un post pentru care nu sunt calificati. In invatamant de exemplu cei necalificati nu au prioritate. M-am adresat si Colegiului National al Asistentilor Sociali dar se pare ca acesta nu este interesat decat sa incaseze cotizatiile. Ultima aberatie nascocita este de a califica la locul de munca (suna comunist nu-i asa?) pe cei care au vechime 3 ani in serviciul de asistenta sociala indiferent de studii superioare printr-un master. Pai eu de ce am mai facut 4 ani de facultate daca cu un master de 1 an poti fi asistent social? Ca si cum as face facultatea de matematica fara sa stiu tabla inmultirii! Va rog sa ma ajutati cu un sfat despre cum as putea sa-mi fac dreptate si cui sa ma mai adresez. Mentionez ca prin Legea 466/2004 se spune clar ca pot fi asistenti sociali doar persoane cu licenta in asistenta sociala. X-(#-o