avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 663 soluții astăzi
Forum Activitate daniela cranga

Activitate daniela cranga

Va inteleg punctul de vedere elga 50,dar nu vi se pare ca pentru o suma de 1188ron,suma cu care am fost data in judecata ,iar la primul termen de judecata erau 448de plata din care penalitati recunoscute de administrator 244 si ce venea din urma la penalitati,este o suma deloc consistenta fata de 2000ron alti locatari,nu vi se pare ca este rea intentie sau cum poate buna intentie.In privinta filantropismului sau a asigurarilor sociale nu cred ca este cazul sa le mentionati aici.Asociatiile de proprietari sunt organizatii non-profit-in cazul asta exista anumite avantaje pentru cei care sunt in conducere/ cred ca exista o lege a bunului simt in situatia data.Nu sunt omul care sa apelez la mila nimanui,dar nici omul care sa fie furat pe fata ca sa le fie bine altora/Nu sunt in conflict cu asociatia si administratorul stia situatia mea,deoarece in fiecare luna dadeam cate o suma de bani nu mai mica de 150ron.Acum concluzionati este rea vointa sau este rea intentie.Faptul ca am dorit sa comunic si cu alte persoane si sa aflu ce gindesc nu cred ca va deranjeaja-in general i-au din ce mi-ai transmis ce este bun restul nu ma intereseaza.
d-mariana apos.nu este vorba de plata asociatiei este vorba de plata penalitatilor pt.ca in momentul cind am ajuns la judecatorie din 1188ron cit era debitul 500ron erau penalitati,eu in instanta am dus chitantele cu platile facute .Si in momentul acesta am o restanta de 500ron,la care s-a aplicat o penalitate de 8.94.Conform AG se penalizeaza sumele ce de pasesc 500ron.Cum explicati si faptul ca intai se achita penalitatile si apoi cheltuielile pe cota parte.Va spun asta ptr.ca am o chitanta de 413.75.
Am copie dupa pocesul verbal al sedintei adunarii generale,unde sunt 2 paragrafe care stipuleaza ca pot folosi bani din.penalitati din ptr.plata facturilor si si-au propus folosirea ptr.prime la sfirsitul anului 2009.Va informez de asemenea ca atita timp cat furnizorul nu a perceput penalitati nu inteleg contabil cum se poate -sa percepi penalitati la o factura fara penalitati.eu cred ca penalitatile se pot percepe de asociatie numai atunci cind exista penalitati la factura de la furnizor. De asemenea m-am informat si asupra sistemului propriu de penalizari,unde nu se prevad numai penalitati date de asociatie.plus ca in cazul meu -avind probleme sociale ,comitetul putea stabili masuri de ajutorare,in speta administratorul stia situatia mea dar a procedat cu rea intentie,
sunt restantiera la Asociatie -am o familie compusa din 4 membrii -un singur salariat-am fost data in judecata pentru neplata si acum urmeaza ca un expert contabil sa verifice modul de calcul al penalitatilor.S-au perceput penalitati fara a exista facturi de la furnizori cu penalitati.Va rog sa precizati daca au acest drept si daca il au pot sa foloseasca acest fond pentru prime.In 2009 au aprobat in sedinta prime de 1300ron.VA MULTUMESC ANTICIPAT.