avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1988 soluții astăzi
Forum Activitate Cata79

Activitate Cata79

Poate ca nu am fost destul de clar asa ca revin cu detalii.
Avem un antecontrat, scris de mana, promisiune de vanzare-cumparare, in care sunt specificate numai modalitatile de plata, fara nici o clauza pentru nici una dintre parti in caz de razgandire. Stiu e aiurea... Noi, ca si cumparatori, pana in momentul de fata am respectat toate caluzele legate de plata, avansul plus o anumita rata trimestriala si nu am incalcat in nici un fel contractul. Contractul este valabil pana in decembrie 2010 cand urmeaza a fi achitat toti banii ramasi de plata urmat de intabularea imobilului. Toate tranzactiile noastre sunt facute prin banca, deci avem extrasele de banca cu toate sumele achitate pana in acest moment. Noi am investit in amenajarea imobilului si avem diferite bunuri in imobil. La un moment dat, dupa ce diferiti muncitori au avut cheia imobilului, am schimbat yala usii de la intrare. Schimbarea am facut-o cu instiintarea vanzatorului dar lui nu i.am mai dat o noua cheie. Problema acum este din cate imi dau seama ca vanzatorul s-a razgandit, a re-inlocuit acuma yala mea cu alta, eu nu mai am acces in imobil si la bunurile noastre. Va rog ajutati-ma cu ceva sfaturi ce am putea face in aceasta situatie. Cum mai pot eu sa recuperez bunurile din imobil, banii transferati si banii investiti in amenajare?
Conteaza care parte actioneaza prima instanta?
Multumesc frumos.
Da, in contract am prevazut ca transferul de proprietate sa se faca la data respectiva. DIn cunostintele mele asta implica semnarea contractului de vanzare-cumparare.
Intabularea e prevazuta la sfarsitul anului, in esenta 31 Decembrie 2010, odata cu achitarea integrala a sumei.
Multumesc pt raspuns. Plata nu s-a facut inca integral, insa ratele au fost platite la termen, exact cum au fost trecute in antecontract. Termenul de plata finala e la sfarsitul anului 2010.

Multumesc!
Toate platile au fost facute prin banca, deci avem evidenta fiecarui transfer in parte. Momentan nu sunt in Romania. Daca nu va cer prea mult, puteti sa imi spuneti ce trebuie sa fac pentru a promova actiunea juridica?

Va multumesc inca o data!
Va multumesc pentru raspunsuri. Noi am respectat prevederile antecontractului, facand platile la termenele stabilite. Din pacate lucrurile au luat o intorsatura mai urata. Persoana respectiva a schimbat astazi butucul de la usa de intrare si astfel ne-a scos practic afara din imobil. Inauntru avem bunuri personale la care astfel nu avem acces. Ce am putea face acum? Sa sunam la politie?

Multumesc.
Buna ziua,

As fi recunoscator cu un sfat legat de o posibila problema juridica. Am incheiat un contract de vanzare cumparare pentru un imobil, cu persoana care a construit imobilul. Contractul e scris de mana si contine informatii legate de modul de plata stabilit in comun, e semnat de ambele parti si de 4 martori. Nu sunt trecute clauze legate de penalitati in cazul razgandirii uneia dintre parti.
Problema e ca vanzatorul ar vrea sa se razgandeasca si as vrea sa stiu daca poate face asta unilateral.

Va multumesc anticipat pentru sfat!