avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 298 soluții astăzi
Forum Activitate andra_lex13

Activitate andra_lex13

Imi poate spune cineva daca in baza unui contract de munca pe o perioada determinata de 3 luni -2 ore, ma pot inscrie in corpul consilierilor juridici
Multumesc
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
cactuspufos a scris:

MOTIVE, nerespectare regulamentul examenului de primire in profesie (exclusiv avocati stagiari hotararea 669 / 2009


art 16 alin (1) regulamentul cadru hotararea 669 / 2009
"accesul candidatilor in salile de examen pentru sustinerea probelor este permis numai pe baza unui ACT DE IDENTITATE, pana la ora stabilita de comisia de examen cel mai tarziu pana la momentul deschiderii pliculuiin care se afla tezele de examen ".
cati candidati din sala AULA MAGNA au fost verificati la conform art. 16 alin (1) intrarea in sala de examen, atat in prima zi cat si in a doua zi???????????

art 16 alin (4) regulamentul cadru hotararea 669 / 2009
"Din momentul deschiderii plicului in care se afla tezele de examen nici un candidat nu mai poate intra in sala si nici un candidat nu poate parasi sala decat daca preda lucrarea scrisa si semneaza de predarea acestuia............"

art. 16 alin (5) regulamentul cadru hotararea 669 / 2009
"pe toata durata desfasurarii probei este interzisa parasirea salii de examen de catre candidati. in cazuri exceptionale, daca un candidat solicita parasirea temporara a salii, el trebuie sa fie insotit de una dintre persoanele care supravegheaza, pana la inapoierea in sala de examen.

pentru cei care ati fost in sala AULA MAGNA , cati candidati au esit din sala fara sa fie insotiti de supraveghetori conf art.16 alin (5)??????????????

am preferat sa nu dau raspuns in ideea de a nu va influenta.

Cred ca UNBR-UL era obligat sa anunte cum se vor corecta lucrarile, adica , electronic s-au de catre membri ai Comisiei de corectare . era foarte important de stiut de la inceput .


UNBR-UL. era obligat sa anunte ca vom fi nevoiti sa efectuam o " OPERATIE DE MARCARE, care era inclusa in cele 4 ore de concurs" am citat de pe instructiunile gasite in sala in prima zi in care ni se aratau GUGULOAIELE CUM TREBUIESC EXECUTATE CORECT

sunt destul de multe nereguli, cei care ati fost in sala AULA MAGNA SI AVETI CUNOSTIINTA FATA DE CEEA CE AM SCRIS MAI SUS. POATE REUSITI SA SCRIETI CATEVA RANDURI SI SA DETALIATI CUM ATI FOST INTAMPINATI IN SALA DE EXAMEN SI CUM S-A DESFASURAT EXAMENUL .

multumesc




in Aula Magna, cei acre au iesit si de 3 ori in cele ore era suficient sa stige de la usa "domn profesor eu ies putin", fara sa fie insotit, iar de verificat nici nu s-a pus problema, in fata mea a lipsit cineva dar jumatate din durata examenului pe banca au existat foaia de exam, regulamentul si subiectele.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
radulescua86 a scris:

@andra_lex13: eu am dat examen in septembrie si 5 zile de calvar mi-au fost de ajuns, cand am vazut organizarea "fastuoasa" ce se pregatea pt februarie am ales sa imi retrag dosarul, nu avea niciun rost....mi-am dat seama si am scris si am spus, examenul o sa fie o colectare de fonduri, nimeni nu m-a crezut...ca si in septembrie si acum exista nemultumiri, dar cei care au dat in septembrie ar fi trebuit sa stie ca daca sunt nedreptatiti in vreun mod puteau sa le impuna celor din comisie sa respecte "Regulamentul Cadru", acum e cam tarziu...un punct de vedere trebuie impus la momentul oportun, nu pe un forum unde nu ia nimeni important in seama
S-a spus de la bun inceput ca este o incercare, sa vada cum iese, ma intreb oare ce au facut vocile din septembrie care cereau sus si tare grila??#-o.... asa cum a mai spus cineva pe forum s-a cerut examen si s-a dat, de facut s-a vazut ce au facut fiecare dintre partile "contractului" va doresc multe "succesuri" in continuare

PS referitor la "punctul de vedere impus la momentul oportun" o stiu pe propria mea piele trebuia sa sar atunci cand am avut ocazia nu sa umblu prin judecati cu ei #-o:((


e inadmisibil ca un exam atat de important sa fie tratat de cei care-l organizeaza cu atata indiferenta si nesimtire, din 833lei cat a fost taxa nu cred k ar fi costat f mult 2 topuri de hartie sa fie folosita drept ciorna, pana si la cel mai banal exam candidatii stau la un loc distanta.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
radulescua86 a scris:

Profu40 a scris:

nu-mi permit sa zic ca a fost un examen prost organizat,doar ca unii se credeau cafe bar,intrau si ieseau motivand ca merg la baie.intrebare cu variante.de ce ?


a) aveau probleme cu vezica
b)erau dependeti de raspunsurile din telefon
c)suna un "pretin" sau intreaba publicul

Raspuns corect B si C, Va las voua motivarea, eu o am din septembrie 2009.
Va salut in mascarada UNBR #-o:((


eu am fost in aula si au fost care au iesit si de 3 ori, era suficient sa strige de la usa "domn profesor eu ies putin", fara sa se deranjeze cineva sa-l insoteasca. departe de corectitudine acest examen. rusine unbr pt lipsa de profesionalism.
Răspuns la discuția Admitere Barou 2010
se pare ca te-a atins taru intr-un punct sesibil, isi poate permite sa faca anumite afirmatii legate de gandirea celor de la spiru haret prin prisma pregatirii sale. Am fost in an cu el si daca la spiru se ia la dr reale 10 pe banda rulanta la stat el a fost singurul din an care a ajuns la acel nivel, luand 10 cand din 300 studenti au trecut 10% la acel profesor. Succes in viitoarea cariera de avocat!!!