avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1119 soluții astăzi
Forum Activitate burciu

Activitate burciu

Răspuns la discuția ma obliga sa-mi dau demisia
respectivul sef nu este directorul firmei, este director zonal(reprezinta cateva judete)
lucrez in firma respectiva de axact 17 luni.nu am avut nici o abatere disciplinara.nu a adus nici odata vorba de somaj sau ceva de genu...pur si simplu vrea sa ma faca sami dau demisia.in zona in care lucrez eu suntem 2 soferi si un sef de statie care nu prea are dreptul la replica.vreau sa mentionez faptul ca celalalt coleg respectiv seful de statie de deplaseaza la domiciliu cu masina de serviciu, si pe mine m-a obligat sa o parchez la depozit, si dimineata sa ajung la timp la munca, luand in considerare ca locuiesc la 10 km de locul de munca. undeva in contractul de munca este specificat de "drepturi egale" la angajati.in legatura cu masina pot face ceva?in perioada trecuta toti am avut consumul mare la masini ...si acum incerc sa il fac mai mic, dar nu cred k asta este motivul.
vreau si eu sa ma lamureasca cineva.lucrez la o firma ca sofer pe o autoutilitara fiat ducato si in luna anterioara am avut consumul de 12,5 . seful meu mi-a trimes o foaie "angajament" prin care specifica , ca eu trebuie sa platesc 150 lei surplus de motorina( 12,5 i se pare mult, conditii de iarna si greutate). in urma acestei foi eu am refuzat sa o semnez, nefiind de acord cu decizia luata. in urma acestui refuz seful mia spus in felul urmator: " daca refuzi sa semnezi si sa platesti iti semnezi demisia" !.....eu in acel moment iam zis ca nu vreau sami dau demisia si ma tot preseaza. pana acum faceam naveta de la domiciliu da depozit cu masina ,iar acum ma obligat sa o las la depozit si sa ajung acasa cu ce pot (adica la 10 km). datimi va rog un sfat ce sa fac. ma poate da afara?:">