Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ma obliga sa-mi dau demisia
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ma obliga sa-mi dau demisia

vreau si eu sa ma lamureasca cineva.lucrez la o firma ca sofer pe o autoutilitara fiat ducato si in luna anterioara am avut consumul de 12,5 . seful meu mi-a trimes o foaie "angajament" prin care specifica , ca eu trebuie sa platesc 150 lei surplus de motorina( 12,5 i se pare mult, conditii de iarna si greutate). in urma acestei foi eu am refuzat sa o semnez, nefiind de acord cu decizia luata. in urma acestui refuz seful mia spus in felul urmator: " daca refuzi sa semnezi si sa platesti iti semnezi demisia" !.....eu in acel moment iam zis ca nu vreau sami dau demisia si ma tot preseaza. pana acum faceam naveta de la domiciliu da depozit cu masina ,iar acum ma obligat sa o las la depozit si sa ajung acasa cu ce pot (adica la 10 km). datimi va rog un sfat ce sa fac. ma poate da afara?:">
seful de care vorbiti e patronul firmei? daca nu va apreciaza ar fi d e preferat sa plecati prin acordul partilor daca nu aveti in ultimele 24 luni lucrate 12 luni sa beneficiati d e somaj.. daca aveti cel putin 12 luni lucrate inultimele 24 luni, in baza unui contract de munca pe perioada nedeterminata, chiar si la mai multe firme, puteti beneficia de somaj si atunci ceretii sa va treaca in somaj.. dsiciplinar nu are cum sa va desfaca contractul.. dar s va sicaneze se pare ca da si o plangere la ITM nu stiu ce ar putea rezolva, dar puteti incerca
Exista vreo reglementare interna privind incadrarea intr-un anumit consum?
Mai sunt si alti colegi,soferi carora li se cere acelasi lucru?

Daca demisionati este o notificare unilaterala,un act personal de vointa pentru incetarea raportului de lucru situatie in care nu prea puteti reclama si nici contesta.
burciu a scris:

vreau si eu sa ma lamureasca cineva.lucrez la o firma ca sofer pe o autoutilitara fiat ducato si in luna anterioara am avut consumul de 12,5 . seful meu mi-a trimes o foaie "angajament" prin care specifica , ca eu trebuie sa platesc 150 lei surplus de motorina( 12,5 i se pare mult, conditii de iarna si greutate). in urma acestei foi eu am refuzat sa o semnez, nefiind de acord cu decizia luata. in urma acestui refuz seful mia spus in felul urmator: " daca refuzi sa semnezi si sa platesti iti semnezi demisia" !.....eu in acel moment iam zis ca nu vreau sami dau demisia si ma tot preseaza. pana acum faceam naveta de la domiciliu da depozit cu masina ,iar acum ma obligat sa o las la depozit si sa ajung acasa cu ce pot (adica la 10 km). datimi va rog un sfat ce sa fac. ma poate da afara?:">
[/quot
Pna la datul afara e o cale destul; de lunga... daca nu va dati demisia, ori nu cereti sa plecati de buna voie. pentru a desface disciplinar cim trebuie sa se constate o abatere de la normele si disciplina muncii, sa se faca o cercetare prealabila, in urma careia sa se determine gradul dv de vinovatie si abia apoi sa se hotarasca datu afar. Dar nici asta nu ar fi definitiv daca ati contesta decizia in instanta si s ar constata ca nu e ok. Deci pina la datul afara poate ar trebui sa discutati cu patronul si sa comparati consumul dvs cu cel al colegilor si sa gasiti de comun acord o alta solutie. Aveti grija ca nici din salariu nu va poate retine decat in conditiile prevazute de lege .
Daca demisionati veti putea să sesizati instanţa judecătorească, solicitând anularea demisiei, în cazul în care pretindeti că demisia a fost provocată de angajatorul dvs.
Angel 2007 a scris:

Exista vreo reglementare interna privind incadrarea intr-un anumit consum?
Mai sunt si alti colegi,soferi carora li se cere acelasi lucru?

Daca demisionati este o notificare unilaterala,un act personal de vointa pentru incetarea raportului de lucru situatie in care nu prea puteti reclama si nici contesta.

De acord cu colega.Sansele sa contestati propria demisie in instanta de munca sunt nule...in rest puteti sesiza in penal( santaj , amenintare...) si abea dupa solutionare sa vi se anuleze actul...deoasebit de greu , drum lung, sanse extrem de mici, nu mai vorbesc de alergatura si costuri....

pana la urma , daca ati fost in regula nu are de ce va fie teama...mai curand anulati o decizie disciplinara decat propria demisie.