Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ma ajutați cu un sfat pentru neregulile de la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ma ajutați cu un sfat pentru neregulile de la munca??

Bună ziua ,lucrez șofer pe o autoutilitara de 3,5 tone ,am un program flexibil în ce consta acest program: plec la 3:30 dimineața la munca ma pot întoarce acasă cu o ora mai devreme cu 4 ore mai târziu. M-am plâns șefei mele ca sunt obosit și ca răspuns mi a dat ca nu sunt șofer. Nu primesc nici un spor de noapte. Orele suplimentare nu sunt plătite deoarece se compensează cu celelalte când am plecat cu o ora mai devreme deoarece se compensează cu celelalte . Dar intr- o zi ma aleargă cât pentru doua . Întrebarea mea este pe contract sunt angajat ca șofer și de multe ori fac și munca de depozit . Descarc camioane așez marfa etc... mai sunt 2 șoferi în afara de mine ,ei fac o cursa de aproximativ 250 de km iar eu dublul lor . Am sunat pe sefa spunând sa împarte munca egal . Sefa nu ia nici o inițiativa. Ce pot face în situația asta?va mulțumesc aștept un răspuns ca nu ma lămurește nimeni
Nerespectarea legilor si a altor acte normative care reglementeaza domeniul muncii, relatiile de munca, securitatea si sanatatea in munca poate fi sesizata Inspectoratului Teritorial de Munca si/sau Inspectiei Muncii.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.