avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2017 soluții astăzi
Forum Activitate a_addina

Activitate a_addina

In curtea vecina, o femeie pensionara, trecuta de 65 de ani, aduna caini maidanezi, pe care- sustine ea- ii ingrijeste! Latratul a 25-30 de caini, intr-o zona civilizata a orasului, foarte linistita, de altfel, face locuitul in imediata vecinatate, un adevarat infern. Mirosul in special vara, e imposibil de suportat. Nu are posibilitati financiare, conditii corespunzatore de adapost, cainii sunt cu siguranta nevaccinati, nedeparazitati, si nehraniti. Am incercat, in mod civilizat, sa discutam in nenumarate randuri, dar femeia este recalcitranta, sfidatoare si pusa pe scandal! Am facut o sesizare la politie, in ultima instanta, in luna mai, am inteles din raspunsul primit de la ei, ca au chemat-o si au atentionat-o sa respecte normele de convietuire civilizata! Totodata si politia(in prealabil si noi) a facut o sesizare la DSP Buzau, de unde am primit un raspuns rapid: " nu este de competenta noastra, fiind proprietate privata"; au indicat garda de mediu. Problema se pune astfel: ce facem, atunci cand suntem atacati de cainii nemancati ,"scapati" pe strada, cu zilele?? Ce facem atunci cand nu mai putem sta in curte sau deschide un geam, de miros si purici? Ce facem atunci cand latratul cainilor ne socheaza si streseaza in ultimul hal??(imaginati-va ce inseama latratul atator caini, la orice ora, zi si noapte, la orice zgomot?!) Eu cred ca vorbim aici atat de linistea publica care este serios afectata, cat si norme de sanatate! Va rog sa ma sfatuiti, ce pot face, in mod legal, in continuare?
Multumesc.
O casa noua cumparata in sept 2009 cu contract de vanzare cumparare cu privilegiul vanzatorului(ultima plata trebuie facuta pana in 22 martie 2010,in caz de neplata noi cumparatorii suntem repusi in sit anterioara ,primim toat suma achitata inapoi,mai putin 50.000 ron).In contract este stipulat urmatorul paragraf: "noi vanzatorii garantam pentru buna executie a lucrarilor pentru o perioada de doi ani". Au aparut cateva probleme la casa, unele au fost remediate (desi exista un semn de intrebare deoarece s-a lucrat intr-o perioada nepotrivita pentru finisaje exterioare),am dori sa stim in ce masura putem cere amanarea platii acestei sume restante pana la remedierea completa si corecta a tuturor problemelor? In caz contrar,daca vanzatorul nu este de acord,noi ce avem de facut,exista si alte garantii prevazute in lege?Multumesc.