avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1883 soluții astăzi
Forum Activitate simina_suciu2104

Activitate simina_suciu2104

Multumesc mult!
cred ca articolul e 53...:">
Multumesc mult!

atunci emit o hotarare...specific motivele..adaug lista cu angajatii "suspendati"(cu semnaturile lor bineinteles)....suspend contractele in conf. cu art. .52 lit. d) din Codul Muncii si le duc la itm...si..atat?:">

si la intocmirea declaratiilor(Itm,C.A.S,sanatate,somaj)..cum procedez pe perioada asta de 90 de zile?,,adica imi fac declaratiile normal..numai ca le plateste statul?
....asta inseamna ca angajatorul trebuie sa isi intrerupa activitatea iar toti angajatii trebuie sa fie in somaj tehnic?...adica..nu se poate ca doar o parte din angajati sa fie in somaj tehnic....eu vreau sa reduc activitatea firmei temporar..nu sa o INTRERUP...
am citit aici pe forum....


Conform articolului 52, alineatul 1, “contractul individual de munca poate fi suspendat din initiativa angajatorului in urmatoarele situatii: a) pe durata cercetarii disciplinare prealabile, in conditiile legii; b) ca sanctiune disciplinara; c) in cazul in care angajatorul a formulat plangere penala impotriva salariatului sau acesta a fost trimis in judecata pentru fapte penale incompatibile cu functia detinuta, pana la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti; d) in cazul intreruperii temporare a activitatii, fara incetarea raportului de munca, in special pentru motive economice, tehnologice, structurale sau similare; e) pe durata detasarii”. "


.....as vrea sa stiu exact cum pot sa-mi pastrez angajatii in aceasta perioada de.....criza....

Multumesc!