avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 655 soluții astăzi
Forum Activitate Detesan Claudia

Activitate Detesan Claudia

In conditiile in care firma 'contractanta' apare in regustrul firmelor ca avand contributii pana in 2021 simt ca pierd si mai multi bani cu o actiune in instanta ca la final sa platesc si taxele de judecata ...Doamne cat de enervant e sa nu ai nici un fel de protectie legala impotriva acestor situatii...
Buna ziua. Am o intrebare cu privire la o situatie destul de neplacuta in sensul ca am contractat o firma pt renovarea unei bai iar reprezentantilor sau cel putin asa cred eu le-am dat un avans pe baza unei chitante pt inceperea lucrarilor. La data stabilita nimeni de nicaieri nu a a aparut ori la 2h distanta cand le-am scris au raspuns ca a aparut ceva neprevazut si ca mai au nevoie de bani. In momentul acela mi-am manifestat intentia de a opri aceasta colaborare deoarece este vorba de un proiect in care timpul a fost mentionat ca fiind primordial sa fie respectat de ambele parti. Persoana in cauza cu care am discutat mi-a spus ca nu imi poate inapoia banii , ca o va face la o data ulterioara incerta . Am incercat sa vorbesc cu banca sa imi reverseze tranzactia , ori raspunsul a fost acelasi , deci devine clar pt mine ca nu mai incape discutia bunei credinte si ca va trebui sa recurg la masuri mai concludente decat discutia amiabila . Care ar fii acestea, intrucat inetionez sa imi recuperez avansul? Multumesc .