avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1042 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters133329

Activitate ContSters133329

Discuție Gestiune
Fiind si gestionar, si facandu-se inventarul la sfarsitul anului 2009 (de fapt ian-feb.2010), comisia de inventariere a decis sa-mi stabileasca o lipsa in gestiune constand in cateva scaune, banci si doua rafturi.
mentionez faptul ca obiectele de inventar, care sunt extrem de vechi si nu mai pot fi folosite, sunt depozitate in diferite locatii, in care mai multe persoane au acces (desi legea gestiunii prevede faptul ca : conducatorul este obligat sa asigure conditii optime de depozitare si de siguranta a inventarului). Acest mobilier a fost achizitionat cu peste 30 de ani in urma.
Desi nu ma fac vinovata de lipsa in gestiune, si facand mai multe cercetari in ultima perioada, am descoperit (intamplator, in niste dosare vechi) un document pe care as vrea sa vi-l prezint cat de cat si sa imi spuneti daca este oficial:
"Proces-verbal, incheiat azi -------2003 cu ocazia evaluarii bunurilor, scoase din functiune, propuse a fi vandute
Noi, comisia, formata in baza dispozitiei nr. XX din data de XX XX 2003, din .............presedinte si ..........membru, ...........membru, .........membru, am procedat azi data de mai sus la evaluarea bunurilor scoase din functiune, stabilindu-se urmatoarele preturi : .........................."

Si acest proces verbal continua cu toate obiectele de inventar (vechi, uzate) din gestiunea mea, la care li se stabileste un grad de uzura de 95 % si niste preturi de vanzare.
Acest proces verbal are nr. de inregistrare , viza primarului prin care se aproba, stampila, si toate semnaturile comisiei (practic nu-i lipseste nimic).
As vrea sa va intreb :
-credeti ca acest document este valabil?
-de ce aceste obiecte de inventar se regasesc si azi in gestiunea mea, din moment ce au fost scoase din uz?
-faptul ca ei nu le-au vandut atunci, le da dreptul sa le introduca din nou in gestiune sau nu s-au scos din contabilitate niciodata?
-de asemenea, pe lista respectiva se regasesc si aceste obiecte care imi sunt gasite lipsa la inventar in 2010; daca ele au fost evaluate atunci(2003) la un grad de uzura fizica de 95%, de ce azi se evalueaza un scaun la pretul pietei de azi?
Practic, ei ma pun sa platesc niste obiecte ce au fost scoase odata din uz.
La fel procedeaza cu toti gestionarii care ne regasim in subordinea lor (scoli, primarie) - platim niste vechituri si de casari nu se pune problema niciodata.
In fiecare an solicitam scris casarea, insa niciodata nu se intampla.
Acelasi lucru: daca merg in instanta am sorti de izbanda? Pot uza de acest document (care priveste clar gestiunea mea), desi nu l-am primit oficial ?

Va multumesc!
Răspuns la discuția intregirea normei de lucru
Va multumesc!
Mai sunt si alte probleme, insa o sa va cer sfatul si in zilele urmatoare.
Sunt angajata cu 1/2 norma la o biblioteca comunala din anul 2002. - bibliotecar II.
Desi Legea Bibliotecii nr. 334/2002 prevede clar un post pe unitate la comune cu pana la 2500 locuitori, autoritatea locala de care apartin nici nu concepe intregirea normei.
Mentionez faptul ca Biblioteca judeteana-ca for metodologic al bibliotecilor publice de pe raza judetului- a trimis de nenumarate ori adrese la nivelul primariei, prin care solicita conducerii acesteia respectarea Legii 334/2002 prin intregirea normei la biblioteca.
De asemenea dl. director al Bibliotecii Judetene s-a deplasat personal in ianuarie 2010 la una din sedintele Consiliului Local, pentru a expune aceasta problema si a face apel dlor. consilieri pentru rezolvarea acestei probleme, cu mentiunea ca sunt singura bibliotecara din judet cu 1/2 norma.
Precizez ca si eu, personal, am depus cerere in fiecare an pentru a mi se rezolva aceasta problema, insa nu am primit nici un raspuns oficial (doar verbal: "o sa se rezolve").
In ultima perioada Dl. Director al Bibliotecii Judetene ma sfatuieste sa fac actiune in instanta, asigurandu-ma de tot sprijinul.
Intrebare: Ce sfat imi puteti da? Credeti ca justitia va fi de partea mea?
Va multumesc!