avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 896 soluții astăzi
Forum Activitate victorf

Activitate victorf

Va multumesc pentru interesul acordat. DA, a fost decazuta din drepturile parintesti. Cand am spus ca e normal ca se afla inca la centrul de plasament m-am referit la faptul ca nu imi permiteam sa omit un astfel de detaliu daca era infiat de altcineva. Apreciez promptitudinea dvs.
normal ca se afla inca acolo...
buna ziua,
nu am gasit mesajul anterior postat de mine, drept urmare o voi lua de la capat:
sora mea, M, la varsta de 16 ani, necasatorita, a nascut un baietel care datorita conditiilor de atunci a fost dat in grija statului ( centru de plasament). in prezent M este casatorita in Italia cu un cetatean italian, are un serviciu stabil si o situatie financiara buna. acum doreste sa reintre in drepturile parintesti asupra copilului (17 ani) si vrea sa ii asigure baiatului un trai decent impreuna cu ea in Italia. Cu tatal natural nu s-a tinut legatura in tot acest timp. Intrebari:
1.unde trebuie facuta actiunea? ultimul domiciliu in tara al lui M este in judetul GL dar centrul de plasament se afla in alt judet
2. este nevoie si de acordul sotului italian?
3.se poate cere prin ordonanta presedintiala tutela asupra copilului pana la solutionarea pe fond a cauzei?
in speranta obtinerii unor sfaturi utile , va multumesc anticipat
buna ziua,
vreau sa va formulez urmatoarea intrebare:
este necesar obtinerea unei autorizatii de constructie in cazul in care aceasta (imobilul) urmeaza a fi ridicat pe un teren agricol cu titulatura de FERMA (de animale sau agricola) ? daca nu care ar fi procedura si sub incidenta carei legi se incadreaza?
multumesc anticipat
Răspuns la discuția legea 221/2009
avand in vedere ca si mama a divortat de el, tatal s-a recasatorit cu o a doua sotie care la randu-i a decedat neavaand nici un copil , doar o sora sa inteleg ca sunt singurul indreptatit sa intentez proces in civil conform legii 221/2009 si implicit singurul beneficiar a eventualelor despagubiri ca dauna morala. va multumesc pentru raspunsurile scurte, clare si la obiect
Răspuns la discuția legea 221/2009
multumesc pentru promptitudinea cu care ati raspuns insa va mai intreb aceasta adoptie nu poate fi considerata ca o consecinta directa a condamnarii tatalui? mai mult impusa prin desfasurarea evenimentelor?
Discuție legea 221/2009
buna ziua,
tatal meu ,condamnat politic la 6 ani de inchisoare in perioada 1958-1964, a decedat acum 3 ani. sora mea , avand in vedere interdictiile si privarea unor drepturi , masuri luate si impotriva copiilor detinutilor politici (de exemplu interzicerea de a se inscrie la o facultate) a fost adoptata de sora mamei pentru a-si schimba numele si a avea astfel acces la institutiile de studii superioare. intrebari:
1. conform legii 221/2009 are si ea (sora) dreptul la actiune in instanta privind acordarea de daune morale?
2. daca da, avand in vedere ca si mama este in viata e mai bine sa deschidem actiune civila separat sau sa facem front comun?