avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1187 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... legea 221/2009
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

legea 221/2009

buna ziua,
tatal meu ,condamnat politic la 6 ani de inchisoare in perioada 1958-1964, a decedat acum 3 ani. sora mea , avand in vedere interdictiile si privarea unor drepturi , masuri luate si impotriva copiilor detinutilor politici (de exemplu interzicerea de a se inscrie la o facultate) a fost adoptata de sora mamei pentru a-si schimba numele si a avea astfel acces la institutiile de studii superioare. intrebari:
1. conform legii 221/2009 are si ea (sora) dreptul la actiune in instanta privind acordarea de daune morale?
2. daca da, avand in vedere ca si mama este in viata e mai bine sa deschidem actiune civila separat sau sa facem front comun?
Cel mai recent răspuns: daunemorale , utilizator 19:11, 8 Martie 2010
sora a fost adoptata cu drepturi depline deci, numai are treaba de drepturile cuvenite dupa tatal dvs..
cu mama puteti deschide actiune comuna
multumesc pentru promptitudinea cu care ati raspuns insa va mai intreb aceasta adoptie nu poate fi considerata ca o consecinta directa a condamnarii tatalui? mai mult impusa prin desfasurarea evenimentelor?
nu.. ar insemna sa cereti mai intai anularea adoptiei.. si oricum ea nu a fost persecutata fiind adoptata:)
avand in vedere ca si mama a divortat de el, tatal s-a recasatorit cu o a doua sotie care la randu-i a decedat neavaand nici un copil , doar o sora sa inteleg ca sunt singurul indreptatit sa intentez proces in civil conform legii 221/2009 si implicit singurul beneficiar a eventualelor despagubiri ca dauna morala. va multumesc pentru raspunsurile scurte, clare si la obiect
victorf a scris:

buna ziua,
tatal meu ,condamnat politic la 6 ani de inchisoare in perioada 1958-1964, a decedat acum 3 ani. sora mea , avand in vedere interdictiile si privarea unor drepturi , masuri luate si impotriva copiilor detinutilor politici (de exemplu interzicerea de a se inscrie la o facultate) a fost adoptata de sora mamei pentru a-si schimba numele si a avea astfel acces la institutiile de studii superioare. intrebari:
1. conform legii 221/2009 are si ea (sora) dreptul la actiune in instanta privind acordarea de daune morale?
2. daca da, avand in vedere ca si mama este in viata e mai bine sa deschidem actiune civila separat sau sa facem front comun?
[/quot

Cititi aici :
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Legea nr. 221/2009. valoarea maxima a despagubirilor care se pot solicita. Dan STANESCU-BELLU Dan STANESCU-BELLU Care este ultima reglementare legala privind valoarea maxima a despagubirilor care se pot solicita in conformitate cu L. nr. 221/2009 avand in vedere ca fata ... (vezi toată discuția)
Daune morale conf. l221/2009 DanstP DanstP Buna ziua Sunt unul din beneficiarii legii 221 din 2009. Am o sentinta civila pronuntata la 17 iunie 2010, prin care Statul Roman este obligat sa-mi plateasca ... (vezi toată discuția)
Despagubiri detinuti politici INA58 INA58 mai sunt cateva zile pana cand eu impreuna cu mama si fratele meu mai putem depune actele/dosarul pentru a cere despagubiri morale in baza legii ... (vezi toată discuția)