avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 645 soluții astăzi
Forum Activitate estreea

Activitate estreea

Multumesc pentru raspuns,
As mai dori sa stiu, daca masina poate sa circule in Romania pe termen lung ,in sensul ca suntem cateva luni In Romania si alte cateva luni in Germania , masina poate fi lasata in Ro atata timp cat are asigurare si ITP in Ge.
Salut,
Locuiesc in Germania si doresc sa cumpar un autoturism de aici , mentionez ca sotul meu este cetatean UK cu domiciliul stabil in Germania de 40 de ani . As dori sa stiu ,care sunt conditiile de circulatie in Romania , a unui autovehicul inregistrat in Germania, apartinand unui cetatean rezident in Germania .
Multumesc.
Buna ziua ,
Sunt cetatean roman si doresc sa ma casatoresc cu o persoana care traieste in germania de 30 de ani ,dar este de cetatenie britanica, as dori sa stiu care ar sunt drepturile mele ca sot in germania , momentan nu cunosc limba si va dura ceva pana am sa-mi gasesc de lucru acolo.
multumesc
Răspuns la discuția sistem sanatate
multumesc mult pt raspuns . Succes in activitate
Discuție sistem sanatate
va salut !
urmeaza sa efectuez o interventie chirurgicala in strainatate, care nu poate fi acoperita de formularul E112, am deja cardul european de sanatate(apartin unei case de asigurari), dar costul inteventiei este destul de ridicat pentru posibilitatile mele financiare. Intrebarea ar fi daca exista o modalitate de a se face decontarea direct intre clinici sau de a-mi recupera banii. Daca mai exista vre-un formular care as putea sa-l obtin inainte de plecarea mea, etc. Avand in vedere ca paltesc asigurarile sociale de multi ani , ar trebui sa am si un drept de a alege un alt sistem sanitar, in baza contributiei mele ,ca cetatean european.