avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 656 soluții astăzi
Forum Activitate vio1960

Activitate vio1960

Smarian a scris:

De obicei copia procesului verbal de contraventie se afla la sediul Serviciului Finantelor Publice Locale din cadrul Primariei. Mergeti si solicitati mai multe date despre acest proces verbal. Din ceea ce ne relatati dumneavoastra trag concluzia asupra faptului ca acest proces verbal de contraventie nu a fost comunicat. Plangerea contraventionala in prezent poate viza si motivele ridicate intr-o atipica procedura de contestatie la executare anterioara interventiei legislative prin care s-a clarificat acest aspect, pe motivul ca acest proces verbal nu v-a fost comunicat in termen de o luna.

buna ziua
Referitor la cazul ridicat de dvs: as vrea sa atrag atentia asupra "unui mod de operare" a functionarilor administratiilor financiare.
In decembrie 2010 am solicitat o fisa la Directia Taxe si impozite, si am achitat toate debitele. Pe data de 10 ianuarie 2011, am solicitat certificat fiscal (vandusem o masina) si am constatat cu stupoare ca figurez cu o amenda neachitata, pe baza unui proces-verbal de contraventie din august 2005 pe care nu il semnasem si nu imi fusese conunicat!
Pe langa faptul ca era prescrisa, am fost extrem de curios sa vad procesul-verbal, l-am contestat (nu stiam exact despre ce e vorba, foarte probabil fusese intocmit in lipsa sau era o greseala).
Sefa directiei respective (imi pare rau ca nu pot scrie despre care administratie e vorba) a tunat si fulgerat, nu mi-a prezentat nici un document, nu a interesat-o "subiectul" cu prescrierea sau cu lipsa comunicarii si mi-a spus sa fac bine sa achit amenda.
Presat de timp (aveam neaparata nevoie de certificat fiscal) am achitat-o, dar o alta functionara - mult mai amabila- mi-a spus ca au primit de la politie saci intregi de procese-verbale mai vechi de 5 ani, pe care au fost obligate sa le introduca in sistem !
Singura cale de a stopa astfel de practici este contestatia!