avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1925 soluții astăzi
Forum Activitate cristi munteanu

Activitate cristi munteanu

Revin cu raspunsul primit de la ANRSC. "Conform tabelului nr 4 din STAS 148-1990 necesarurile specifice de apd rece gi caldd funclie de destinalia clddirii. In cazul prepararii centrale a apei calde, pentru un apartament cu closet, lavoare, cada de baie si spalator necesarul specific de apa este de 280 l/persoana/zi, din care apa calda 110 l/persoana/zi. Pentru o luna (30 de zile) rezulta un necesar specific de apa de 8,4 mc./persoana, din care apa calda 3,3 mc./persoana".
Am urmat sfatul tau Elga si i-am pus in brate administratorei ordinul MLPAT 29/1993 si surpriza a fost de proportii. Interpretarea administratorei a ordinului respectiv este ca poz 4 din anexa 1 se refera numai la apa calda si ca apa rece se taxeaza la fel ca apa calda. I-am citit cuvant cu cuvant aliniatul 4 din anexa 1 unde este clar specificat "imobilele cu instalatii centrale de incalzire a apei (puncte si centrale termice) in care este inclus si consumul de apa calda - 8,4 mc/persoana /luna" dar nu am avut succes. Mi-am dat seama ca nu are rost sa continui si am intrebat-o daca ii aduc un document, de la un organ competent, in care sa fie specificata impartirea celor 8,4 mc imi va reface calculul? A fost de acord. Am trimis scrisoare oficiala catre ANRSC si acum sunt in asteptarea raspunsului.
Am sa postez pe forum raspunsul ANRSC.