avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 892 soluții astăzi
Forum Activitate xproject

Activitate xproject

Acuma mai mult de 3 luni am fost oprit de politie, ma deplasam cu masina am fost testat cu alcooltestul si mi-a iesit 0.6 % in aer, am fost dus la spital sa imi recolteze probele, dupa care am fost dus la sectie pentru declaratii unde am fost obligat sa dau declaratia (politia imi tot repeta daca nu scri te arestam si faci 5 ani ca ai refuzat sa colaborezi), de atunci pana acuma nu a mai fost chemat nu am fost informat de rezultatul la sange nimic. Intrebarea mea e ce pot face, politia incearca sa amane ancheta cat mai mult (cazierul il primim in 2 saptamani dureaza pana ........) prosti din asta, cum pot determina politia sa isi faca treaba. Nu imi convine sa stau de pomana pentru ca un politai nu poate sa scrie, vreau sa stiu ca poate sa dureze maxim ancheta politiei si ce pot sa fac daca incalca legea si amana ancheta fara motiv.
In Ordin nr. 376 din 10/04/2006 la art. 14 al. 3 se precizeaza ca probleme se tin in frigider la punctul de plotie maxim 3 zile. Intrebarea mea e ce se intampla daca expira aceasta perioada si politia nu trimite analizele?

Si ce se intampla daca nu platesc analizele? Din cate stiu politia trebuie sa le plateasca nu eu.