avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 975 soluții astăzi
Forum Activitate Giorgi83

Activitate Giorgi83

Răspuns la discuția Acte somaj
Inteleg ca anexa 14/20 din norme trebuie luata de la ambele societati OBLIGATORIU?
Prima societate s-a vandut si nu stiu cine poate sa imi mai dea mie adeverinta respectiva.... :confused:#-o
Deja ma descurajeaza sa mai depun cererea pentru somaj cand vad cata birocratie este. :((
Va multumesc pentru informatii.
Răspuns la discuția Acte somaj
Multumesc mult pentru raspunsuri.
Am inteles ca pe adeverinta care trebuie inregistrata trebuie trecute salariul precum si nr. ordinului de plata care certifica plata la zi a contributiilor, de aici nelamuririle.
Daca am incheiat deja contractul cine ar putea sa-mi scrie in CM? Angajatorul nu are persoana care face acest lucru, se face la ITM. Ar putea sa completeze ITM-ul daca duc adeverinta de vechime dupa incetarea contractului?:hm:
O sa ma interesez si la AJOFM daca imi primesc cartea de munca si adeverinta oricum.

Multumesc!
Discuție Acte somaj
Situatia mea este urmatoarea (sper sa fiu suficient de explicita):
1 nov 2007 - 1 nov 2009 CIM nedeterminat 8 ore/zi - trecute in cartea de munca
1 ian 2010 - 9 martie 2010 CIM nedeterminat 4 ore/zi - netrecute in cartea de munca (nu am avut timp sa aduc cartea la noul angajator)
Am incheiat contractul prin art. 65 alin. (1) - desfiintarea postului pe 9 martie 2010.
Doresc sa depun dosarul la somaj in 30 zile pentru a avea continuitate, dar am ceva nelamuriri in legatura cu actele pe care trebuie sa le depun la AJOFM.
La actele pe care le depun am nevoie de cartea de munca, dar si de adeverinta eliberata de angajator si vizata ITM care nu stiu ce ar trebui sa cuprinda.
In plus, nu stiu daca am nevoie de adeverinta atestata ITM ca s-a platit somajul in cele 2 luni si o saptamana din 2010. (Ar fi problema in legatura cu faptul ca nu se depune declaratie de somaj pe luna martie pana la 6-7 martie si dc nu depun dosarul pana pe 7 martie depasesc cele 30 de zile si nu mi se pune continuitate.)
Ce pot face in situatie de fata pentru a depune actele la timp?