avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 815 soluții astăzi
Forum Activitate marian_oprea

Activitate marian_oprea

Cred ca s-a rezolvat ...pana la urma am fost sa sefa sectorului 3 si a rugat-o pe d-na Calarasu sa verifice si a gasit seria =D> Acum o pot da pieduta si pot incepe reconstituirea cartii prin adeverinte le la firmele unde am mai lucrat. P.S.: firma care mi-a perdut-o acum sustine ca nu le-am dat cartea de munca desi au recunoscut verbal ca au pirdut-o , nefiind dusa la itm niciodata. Nu am cum sa dovedesc ca le-am dat-o deoarece nu se semneaza de primire si nici nu m-am gandit vreodata sa verific daca am cartea inregistrata la itm. Totusi in 5 ani cat am lucrat la ei mi-ar fi putut spune sa aduc cartea de munca daca era la mine sau in alta parte.
Am incercat la firmele la care am lucrat ...dar fara folos .La o serie fictiva pana la urma ma gandeam si eu ,nu cred ca verifica cineva (sau da ??!).Pana la urma asta ar fi cea mai buna solutie neavand alte alternative. Dar acea serie declarata de mine nu poate anula carte de munca a altei persoane ??!
luni sau marti ajung acolo si voi incerca sa vb cu sefa biroului de evidenta a muncii sa vedem daca ma poate ajuta. O sa revin cu ce imi raspunde doamna de acolo, poate o fi mai amabila decat cei peste care am dat eu ...
Voi incerca si asta ... dar mai exact pe cine trebuie sa caut la ITM ??? Intreb de sefa sectorului 2 (unde firma care mi-a pierdut carte are sediul) ? Sau cum sa intreb ?
Am fost la ITM la doamna Calarasu Angela era inspector ...si foarte nervoasa mi-a spus ca la ea nu s-a pirdut niciodata o carte de munca si ca trebuie sa ma duc la corpul de control pt a rezolva aceasta problema .Nu stiu cum sa o abordez pe doamna respectiva macar sa asculte pana la capat problema mea . Cei de acolo nu discuta cu persoane fizice ... In schimb am reusit intr-o zi sa discut cu un alt inspector la o alta firma unde am lucrat ...dar din pacate doamna respectiva era noua si nu a reusit sa ma ajute cu nimic. In afara de corpul de control la ce institutie ma mai pot adresa ca persoana fizica pt a face rost de seria si nr cartii mele de munca ??!
am plecat de la acea firma in august 2007
Ca sa pot lua adeverinte trebuie sa ma duc cu biletelul de la monitorul oficial din care sa rezulte ca am dat-o pierduta...fara el firmele nu imi pot da adeverinte .
De 3 ani de zile ma chinui sa-mi refac cartea de munca dupa ce o firma unde am lucrat mi-a pierdut-o ( de fapt cred ca nu a vrut sa mi-o mai dea deoarece am plecat de la ei ...dar este greu de dovedit asta).Stiu ca imi trebuiesc adeverinte de la toate firmele unde am lucrat si cu ele mi-o pot reface , dar ... NU O POT DA PIEDUTA DEOARECE NU STIU nr si seria cartii de munca si nici o firma nu o are ! Am fost la ITM dar acolo nu am putut socializa cu doamnele inspectoare si am fost redirectionat catre CORPUL DE CONTROL. Acolo am vb cu un inspector si mi-a spus ca nu are cum sa ma ajute cu nr si seria cartii de munca ! El se poate duce sa-i dea o amenda firmei si atat ... fiind sfatuit de acesta sa-i dau in judecata (si oricum nu rezolv nimic cu cartea de munca ,ci doar pot cere daune firmei care "mi-a pierdut-o").Am fost si la casa de pensii , mi-am luat adeverinta de cotizatie ,bineinteles ca nu figurez decat incepand cu anul 2001 pt ca de atunci au inceput sa fie introduse datele in calculator,eu lucrand cu carte de munca din 1997.Carte de munca nu a fost scanata si nici o firma sau institutie nu ma poate ajuta ! VA ROG MULT SA MA AJUTATI cu ceva solutii !!!