avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 769 soluții astăzi
Forum Activitate remus82

Activitate remus82

nu prea inteleg termenii d-voastra, cum adica trebuia sa accept succesiunea dupa defunctul lui.? in succesiunea mea scrie asa:
1.MASA SUCCESORALA:
a). bunuri mobile-nu au ramas
b).bunuri imobile:-cota de 1/2 parti din imobilul inscris in cartea funciara avand nr. X a localitatii X identificat cu nr. X apartament compus di atatea camere avand o suprafata de...situaut in localitatea.... in judetul.......proprietatea defunctului prin cumparare in timpul casatoriei
Nu sa intocmit inventar
Restul de 1/2 parti din bunul imobil de mai sus formeaza cota de bun comun a sotiei supravietuitoare x
Exact asa imi scrie mie in succesiune, mai datimi va rog niste pareri
Multumesc
atunci cand el a scos nu era legea asta ciudata si nici macar nu mostenesc bunurile care lea luat, normal ca am facut succesiune dupa casa ca doar nu era sa las la stat.datimi va rog detalii mai multe despre legea de care vorbiti d-voastra sa pot fi lamurit
dar nu am semnat chiar nimic, nu vad obligatia de ce sa ma oblige.Si daca nu avea mostenitori ce faceau? puneau sechestru oe bunurile imobile?>
DE UN AN JUMATE DECAND A MURIT TATAL MEU, CEI DE LA [editat] MA STRESEAZA SA ACHIT SUMA CE IA MAI RAMAS,ADICA. EL A LUAT DINTR-UN MAGAZIN OBIECTE ELETROCASNICE PRIN RATE SI ACUMA BANCA A DAT CAZUL LA [editat]. EU UNUL NU AM SEMNAT ABSOLUT NIMIC SI NU EXISTA NICI O INFORMATIE DESPRE MINE IN ACTELE DE LA BUNURI. MA POATE OBLIGA SA ACHIT EU CHIAR DACA NU AM SEMNAT NIMIC>?