avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 496 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters134696

Activitate ContSters134696

Buna ziua,
Sunt utilizator nou, asa ca, de la inceput, imi cer scuze daca intrebarile mele au mai fost puse sau daca pur si simplu fac ceva gresit... si va multumesc anticipat pentru intelegere! Sunt dispusa sa invat...
Asadar, va rog, daca se poate sa ma lamuriti cu privire la cateva aspecte:
1. Pentru mine ramane neclara notiunea de incompatibilitate in raport cu o functie publica, am incercat sa ma documentez singura pe net si asa am ajuns sa apelez la dumneavoastra - Speta: Un functionar public cu atributii in domeniul integrarii europene (deci cu acces direct si nelimitat la diverse informatii din domeniul vast si usor incalcit al accesarii fondurilor europene) este in incompatibilitate, daca sotia sa este administratorul unei firme de consultanta (coincidenta!) pentru accesarea de finantari nerambursabile din fonduri europene?
2. Ce se poate intampla daca acest functionar public nu specifica in declaratia de avere ca sotia sa detine o firma si ca obtine venituri din activitati comerciale?
3. Unde se trage in acest caz linia dintre informatie de interes public si informatie de interes public folosita in interes personal?
4. Este aici si un caz de conflict de interese?
Va multumesc mult pentru raspunsurile dumneavooastra!