avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Activitate KFSandor

Activitate KFSandor

Buna seara si va multumesc pentru raspuns, desi nu am . In scrisoarea mea este vorba de Numarul de Identificare Fiscala (NIF). In mod normal este CIF-ul precedat de RO, folosit in relatii cu clientii din UE. (Pe site-ul validari.ro puteti verifica aceste numere, exista si CIF si NIF, precum si alte coduri). Dat fiind ca CIF-ul imi e cunoscut (bineinteles, de vreme ce il folosesc destul de des), as avea nevoie de un NIF, pe care in principiu administratia financiara ar trebui sa mi-l atribuie, ei insa imi spun ca trebuie sa-mi modific vectorul fiscal si imi dau sa completez formularul de declaratie de inregistrare fiscala (formularul 010). Iar eu nu vreau aceasta schimbare, vreau doar un cod european. Imi puteti spune eventual daca pot sa fac referire la vreo dispozitie aparuta recent in tara noastra, cu privire la aplicarea legislatiei europene in cauza, pentru a convinge AF sa-mi dea acest numar? Inca o data va multumesc.
Suntem o microintreprindere (SRL) de traduceri, neplatitoare de TVA. Unul dintre clientii nostri, rezident intr-o alta tara a uniunii, ne solicita incepand cu acest an facturi cu NIF (cod de identificare european, mai pe sleau CUI cu RO in fata), invocand directivele 2008/8/EC si 2008/9/EC (vezi aici: [ link extern ] .