avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 846 soluții astăzi
Forum Activitate lukkkian

Activitate lukkkian

Si mi-a mai incoltit o intrebare in minte - ar putea oare sa imi falsifice semnatura si sa o puna pe un contract? avand in vedere ca poate fi mana in mana cu patronul firmei care are semnatura mea pe anumite facturi?
Acest sef de echipa m-a tot amenintat ca tot imi va lua banii, bazandu-se pe faptul ca are martori ca a muncit la mine - vecini, muncitorii sai si chiar dirigintele de santier angajat de mine. Problema insa nu este de negare a faptului ca a lucrat la mine ci ca cica nu i-am platit munca prestata, desi repet, eu nu i-am platit niciodata sefului de echipa, ci patronului firmei de constructii, care acum neaga orice colaborare cu mine.
Anul trecut m-am hotarat sa incep constructia unei case. Am apelat la o firma de specialitate pentru a cumpara materialele de constructie necesare, si tot firma respectiva trebuia sa asigure executia lucrarilor. Dupa inceperea lucrarilor am constatat ca echipa de muncitori nu apartinea firmei ci era angajata in baza unei conventii dintre patronul firmei si seful echipei de muncitori. Intrucat relatia dintre mine si firma de constructii s-a deteriorat, (constructia a inceput fara a avea un contract pentru ca am mers pe incredere, pretentiile financiare se schimbau mereu, etc) am luat hotararea de sistare a lucrarilor. Intrucat patronului firmei de constructii nu i-a "picat" bine decizia mea, a hotarat sa nu-i plateasca sefului echipei de muncitori contravaloarea lucrarilor prestate in conditiile in care eu platisem absolut toata lucrarea (pana la momentul sistarii lucrarilor, respectiv fundatia).
Problema mea acum este ca acest sef de echipa imi cere banii pentru executarea lucrarii, in conditiile in care eu nu am avut absolut nici o intelegere cu acesta, a venit la mine acasa si m-a amenintat (problema rezolvata oarecum cu o plangere la Politie), iar mai nou mi-a trimis o Cerere de conciliere in care isi prezinta pretentiile financiare, precum si amenintarea ca daca nu platesc sunt actionat in instanta. Cererea de conciliere este redactata probabil de avocatul al carui nume apare in respectiva cerere, dar nu este semnata de acesta si nici de reclamant.
In aceste conditii:
* nu am avut absolut nici o intelegere cu acest sef de echipa, nici macar verbala si cu atat mai putin un contract;
* Cererea de conciliere este nesemnata si vine acum, la 6 luni de la finalizarea lucrarii;
in ce baza poate solicita acea suma in instanta (nu exista nici un contract, iar el se bazeaza pe o presupusa intelegere verbala) si ce sanse are sa castige?